Utrka za kontrolu trostruke epidemije: RSV kod djece hara SAD-om i Evropom
Prije Covida malo je ljudi čulo za respiratorni sincicijski virus (RSV). Međutim, ovaj uobičajeni uzrok upale pluća i bronhiolitisa (upala dišnih puteva) sve više puni bolničke krevete širom Evrope i Amerike. U kombinaciji s porastom broja prijema zbog drugih respiratornih infekcija, uključujući gripu i Covid, to gura neke zdravstvene sisteme blizu ruba kolapsa.
U svom najnovijem izvještaju, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) navodi da je niz zemalja iskusio neuobičajeno rano otkrivanje RSV-a, s porastom broja prijema u pedijatrijskim bolnicama u Francuskoj, Irskoj, Španiji, Švedskoj i SAD-u.
“S kontinuiranim uticajem pandemije Covid-19 te uticajem drugih respiratornih patogena na cirkulaciju i zdravlje, izazovno je predvidjeti kako će se tek zimsko razdoblje razvijati”, stoji u zajedničkoj izjavi ECDC-a, Evropske komisije i Svjetske zdravstvene organizacije.
Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO) izdala je sličnu izjavu prošlog mjeseca, dok virus opterećuje zdravstvene sisteme širom Kanade, Meksika, Brazila, Urugvaja i SAD-a, a posebno su pogođena djeca i dojenčad mlađa od jedne godine. “Porast jedne respiratorne infekcije razlog je za zabrinutost. Kada dvije ili tri počnu utjecati na populaciju istovremeno, to bi nas sve trebalo dovesti u stanje pripravnosti,” rekla je direktorica PAHO-a, dr. Carissa F Etienne.
“Trostruka epidemija” Covida, RSV-a i gripe loša je vijest za bolničke odjele za odrasle: čak i tokom normalne godine, procjenjuje se da je 60 000 do 120 000 starijih odraslih osoba hospitalizirano, a 6 000 do 10 000 njih umre od RSV-a samo u SAD-u.
Ipak, veća je prijetnja zdravlju djece. RSV je uobičajeni respiratorni virus koji obično uzrokuje blage simptome slične prehladi, ali je vodeći uzrok upale pluća i bronhiolitisa u male dojenčadi. Širom svijeta odgovoran je za oko 3,6 miliona bolničkih prijema i više od 100 000 smrtnih slučajeva kod djece mlađe od pet godina svake godine. Čak i u bogatim zemljama, jedna od 56 beba koje su rođene na vrijeme i inače su zdrave bit će hospitalizirane s RSV-om tokom prve godine života. Nema lijekova, ali oni s teškim infekcijama mogu dobiti dodatnu terapiju kisikom, intravenoznim tekućinama ili mehaničkom ventilacijom dok im ne bude bolje. Stoga je neophodno imati dovoljno kreveta za intenzivnu njegu.
Prije dolaska Covida, RSV je slijedio predvidljiv obrazac, s niskim stopama tokom ljeta i naglim porastom infekcija zimi. Pedijatrijski bi odjeli bili preopterećeni, ali budući da su mogli planirati ove godišnje vrhunce, rijetko su bili preopterećeni.
Međutim, otkako su ukinuta Covid ograničenja, ta je sposobnost planiranja uglavnom nestala. Na primjer, između jula 2021. i februara 2022. SAD je iskusio konstantno visoke RSV infekcije, nakon čega je uslijedio daljnji porast tokom jula i augusta 2022. Sada ponovno rastu, sa stopama hospitalizacije novorođenčadi zbog RSV-a sedam puta višim nego što su bile 2018. , posljednje sezone prije pandemije.
U evropskim zemljama uobičajeni obrazac je poremećen. “Prijašnjih godina imali smo sistem u kojem su, ako u Nizozemskoj nije bilo dovoljno kapaciteta, djeca išla u Njemačku ili Belgiju jer su te zemlje već imale sezonu RSV-a ili je tek trebala doći,” rekao je profesor Louis Bont, specijalista pedijatar zaraznih bolesti u dječjoj bolnici Wilhelmina u Utrechtu, Nizozemska.
“Sada, u trenutku kada smo na vrhuncu, Njemačka također prebacuje djecu u Nizozemsku. Čini se da je nekoliko susjednih zemalja možda dosegnulo vrhunac svojih epidemija u isto vrijeme.” U kombinaciji s gripom i ljudskim metapneumovirusnim infekcijama – još jednim uobičajenim respiratornim virusom koji može uzrokovati poteškoće s disanjem kod male djece – nadolazeće sedmice i mjeseci mogli bi biti teški.
“Obično ti virusi slijede jedan drugog, tako da prvo imate jedan virus, zatim drugi, pa još jedan, ali sada se čini da svi dolaze u isto vrijeme”, rekao je Bont. “RSV je najproblematičniji, ali pritisak na pedijatrijske odjele, a posebno na jedinice intenzivne njege, stvarno otežava postojanje dovoljnog kapaciteta za brigu o životno ugroženoj bolesnoj djeci.”
Prošle su sedmice liječnici intenzivne njege u Njemačkoj izvijestili da su pedijatrijske jedinice došle do kritične tačke nakon porasta slučajeva RSV-a i manjka medicinskih sestara. Sebastian Brenner, voditelj odjela pedijatrijske intenzivne njege u Univerzitetskoj bolnici u Dresdenu, rekao je njemačkom informativnom kanalu n-tv: “Ako su prognoze tačne, stvari će se znatno zaoštriti sljedećih dana i sedmica.
“To vidimo u Francuskoj, na primjer, i u Švicarskoj. Ako se to dogodi, bit će gusto kada je liječenje u pitanju.”
Nejasno je zašto se RSV ponaša na ovaj način, ali vodeća teorija je da su zaštitne mjere uvedene tokom pandemije, poput zatvaranja i socijalnog distanciranja, prekinule prenos RSV-a, što je rezultiralo skupinom male djece koja mu nikada nisu bila izložena i razvila bilo kakvog imuniteta. Sada kada su ograničenja ukinuta, postoji veći broj osjetljivih pojedinaca.
Također je neizvjesno hoće li se porast u evropskim zemljama i SAD-u pretvoriti u značajan porast smrtnosti djece. Međutim, u zemljama s manje razvijenim zdravstvenim sistemima, nepredvidivi skokovi RSV-a mogli bi biti smrtonosniji. Steve Cunningham, profesor pedijatrijske respiratorne medicine na Univerzitetu u Edinburghu, kaže: “U područjima istočne Afrike, gdje trenutno postoji velika zabrinutost zbog gladi, ne bi trebalo puno da se izazove veliko izbijanje RSV-a. Gledamo ga izvan sezone, tako da bi ga i oni mogli vidjeti izvan sezone.”
Ipak, preživljavanje nije jedino razmatranje. “Čak i kada djeca prežive napad RSV-a, mogu doživjeti trajne posljedice”, rekao je Keith Klugman, direktor odjela za upalu pluća u Fondaciji Billa i Melinde Gates. Na primjer, studije su pokazale da dojenčad koja su hospitalizirana s teškim oblikom RSV-a mogu biti osjetljivija na upalu pluća ili astmu u kasnijem životu, iako se te poveznice još istražuju.
Smještaj djeteta na intenzivnu njegu također može imati psihičke posljedice. “Roditelji su rekli da ni godinu dana nakon toga njihova porodica nije ista kao prije”, rekao je Bont. Dobra vijest je da se sadašnja neobična situacija vjerovatno neće nastaviti zauvijek. “Ukoliko se ne dogodi nešto novo, vjerovatno ćemo se unutar 12 mjeseci vratiti u normalu”, rekao je Bont. Postoji i niz lijekova i cjepiva protiv RSV-a u kasnoj fazi kliničkih ispitivanja, uključujući lijek na bazi antitijela pod nazivom nirsevimab, koji je nedavno odobrila Evropska komisija, a koji je osmišljen za zaštitu beba tokom njihove prve sezone RSV-a, kada su najranjivije. Ispitivanje za utvrđivanje isplativosti lijeka vrši se širom Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke. Pfizer je također nedavno objavio vrhunske rezultate ispitivanja faze 3 svog kandidata za vakcinu protiv RSV-a, koje je osmišljeno za davanje trudnicama, što ukazuje na učinkovitost od 69% protiv hospitalizacije s RSV-om tokom prvih šest mjeseci života bebe.
Čak i kada se RSV vrati u normalni sezonski obrazac, ostaje drugi najveći ubica dojenčadi, iza malarije. Dakle, ako se ti lijekovi i vakcine odobre i finansiraju, to bi bilo značajno postignuće. Do tada, prevencija ostaje najbolja strategija, što znači prakticiranje dobre higijene i ograničavanje kontakta s drugim ljudima, ako sumnjate da ste vi ili vaše dijete zaraženi.
Cunningham je također naglasio potrebu za svjesnošću. „Ako su roditelji, posebno, svjesni RSV-a, onda je to sjajno, jer ako se ono što se čini kao prilično jaka prehlada pogorša i utiče na djetetovo hranjenje, a njihovo disanje postaje otežano, tada moraju potražiti liječnički pregled .”
(TIP/Izvor: federalna.ba/The Guardian/Foto: EPA-EFE/Filip Singer)
Bravo!