Video: Planovima integriteta definisati standarde za suzbijanje i borbu protiv korupcije

Korupcija predstavlja veliku prepreku privatnom sektoru i ima negativan učinak na ulaganja, istaknuto je danas u Vanjskotrgovinskoj komori BiH (VTK BiH).

VTK BiH i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) oranizovali su seminar o temi “Borba protiv korupcije u BiH, iskustva i izazovi u privatnom sektoru“ na kome je istaknuto da je koruptivno djelovanje na globalnom nivou značajna prepreka međunarodnom poslovanju i održivom razvoju.

Predsjednik VTK BiH Zdravko Marinković naglasio je važnost edukacije iz oblasti prevencije korupcije.

– Ovo je naša trajna obaveza da privredne subjekte i društva koja su na tržištu BiH upoznajemo s novim trendovima, obavezama i standardima koji će im pomoći u njihovom poslovanju. Korupcija je problem i u mnogo razvijenijim zemljama i društvima nego što je to BiH. Svi uređeni sistemi imaju mehanizme koji pokazuju put kako se boriti protiv korupcije – istakao je Marinković.

Današnji seminar, kako je dodao, prilika je da se privatni sektor upozna o principima i načinom borbe protiv korupcije najprije u svom preduzeću i na taj način doprinesu opštoj borbi protiv korupcije u BiH.

– Ukoliko postoji korupcija ona je prepoznata od međunarodnih partnera, teško se izlazi na tržište, dobijaju i održavaju poslovi koji su već zaključeni i sve to otežava i smanjuje konkurentnost naših kompanija na domaćem i svjetskoj tržištu – dodao je Marinković.

Na seminaru je ukazano na važnost pravljenja plana integriteta u svakoj od kompanija i svakom subjektu u BiH kako bi se kroz standard koji će se dobiti po tom osnovu, ISO 31000 i neki drugi, moglo oduprijeti i u svojoj kompaniji obezbijediti da se korupcija prepozna i suzbije.

Rade Ristović iz APIK-a je istakao da su javne nabavke najprisutnije kada je u pitanju rizičnost korupcije, kao i građevinski sektor.

– Svi alati koje mi pripremamo kada su u pitanju antikoruptivna sredstva bit će u značajnoj mjeri doprinos ISO standardima od međunrodnih organizacija koji će u mnogo čemu poboljšati poslovanje i otkloniti sve nedostatke koje je u narednom periodu treba da akademska zajednica, civilno društvo pa i vladine institucije primjene na dobrobit građana BiH – naveo je Ristović.

Dodao je da su imaju povećan broj prijavitelja koruptivnih radnji, da je to značajna oblast i da će se u narednom periodu raditi na njihovoj zaštiti.

– Time bi se ohrabrili sve oni koji misle, iz različitih oblasti, da prijave određenu korupciju, da će nesmetano moći da to urade kako u Agenciji tako i u drugim institucijama. Agencija je željela da poboljša status prijavitelja i njihovu zaštitu i nadamo se da ćemo implementirati sve ono što je prisutno u međunarodnom zakonodavstvu dodao je Ristović.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: /Amer Kajmović)