Koliko se međunarodni faktori u BiH upliću u formiranje vlasti?

Ko će formirati vlast po vertikali? Od kantona, preko Federacije, do državnog nivoa. Iako određene kombinatorike već postoje, konačni dogovori nisu pali. Na konačnu slagalicu ćemo čekati, ali pitanje koje se posljednjih dana nameće jeste koliko se međunarodni faktori u BiH upliću u formiranje vlasti. Zbog tvrdnje Željka Komšića pitali smo Ambasadu SAD-a je li tačno da zagovaraju vlast bez SDA. Bez konkretnog odgovora, rekli su nam da su na dosadašnjim sastancima s političkim liderima isticali da bi još jedan neuspjeh u implementaciji izbornih rezultata narušio stabilnost BiH.
Pitanje koje se najčešće nameće jeste ono može li se vlast na višim nivoima formirati bez nacionalnih stranaka, tačnije, onih koje su osvojile i najveći broj pojedinačnih glasova. U Federaciji je to SDA, bez HDZ se svakako ne može. Ali je vrlo jasno – da bi SDA bila izbačena, potrebna je koalicija više drugih stranaka, a za sad nijedna nije formalizirana.
Uveliko se u javnosti od završetka izbora govori o tome da predstavnici međunarodne zajednice u BiH lobiraju i favoriziraju. To je na naki način, gostujući u našem programu, potvrdio i predsjednik DF-a Željko Komšić: “Činjenica jeste da Amerikanci otvoreno guraju izbacivanje SDA iz vlasti. To je ono što mi je rekao Nikšić, to je ono što mi je rekao Efendić. Da se od njih traži da ne idu sa SDA”.
Ova izjava uzburkala je političke strasti u našoj zemlji. Jedni se od nje ograđuju, a drugi su je odmah demantirali. Prvi je reagirao Semir Efendić, negirajući da je mu je iko sugerirao koga da prihvati za partnere: “Od mene niko ništa ne traži. Pogotovo Amerikanac. Ali ako neko misli da ću ja i Stranka za BiH pomagati da SDA nastavi raditi ovako kako je radila do sada – neću”.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić nije htio komentirati navode koje je iznio Željko Komšić, jer, kako kaže, on ne prenosi o čemu i s kim razgovara. Komentar smo zatražili i od SDA. Međutim, ni oni ove navode nisu željeli komentirati.
Inače, sve se glasnije govori o tome da predstavnici međunarodnog faktora u našoj zemlji imaju svoje favorite. Koliko direktno mogu utjecati na to ko će biti vlast u naredne 4 godine, malo ko smije javno reći. Ipak ćemo na definitivno slaganje, najprije koalicija, a potom i izvršne i zakonodavne vlasti, još čekati. A zvanični pregovori počet će onda kada i Centralna izborna komisija BiH konačno izbroji i potvrdi rezultate izbora održanih 2. oktobra.
(TIP/Izvor: federalna.ba)
Administracija u mupu neradi svoj posao kako treba.Ja 18 predo za reg.a prie na dan istekla.Oni čekali još mjesec pa…