Šta izgled trbuha govori o vama i kako ga promijeniti

Teško se riješiti sala na trbuhu. Čak i uz promjenu prehrane i redovitu tjelovježbu, ponekad su potrebni mjeseci da primijetite željenu razliku.

Iako možda mislite da je za izgled vašeg trbuha odgovaran način života, on ponekad uopće nema veze s težinom. Stručnjaci kažu da debljanje u području trbuha mogu uzrokovati nedostatak sna, sindrom policističnih jajnika, problemi sa štitnjačom, ograničena pokretljivost, kao i lijekovi koje možda uzimate. Naša crijeva su mjesto gdje pohranjujemo stres, hormone i inzulinsku rezistenciju – sve ono što može učiniti da trbuh izgleda veći.

Postporođajni trbuh

Naša tijela su nevjerojatna i tijekom trudnoće i poroda prolaze kroz veliki stres. Iako ne treba žuriti da vratite izgled na staro, zbog opuštenog i mlohavog trbuščića mogli biste se osjećati loše. Treba znati da je to prirodna nuspojava trudnoće, ali ako izgledate kao da ste trudni mjesecima ili godinama nakon rođenja djeteta, možda imate stanje koje se zove dijastaza trbušnih mišića. Dva duga mišića koja se protežu niz sredinu trbuha mogu se odvojiti kada ste trudni, a nakon porođaja se ne moraju ponovno spojiti.

Nutricionistica Rhiannon Lambert savjetuje ženama da se ne podvrgavaju dijetama u prvoj godini nakon rođenja bebe.

“Vašem tijelu treba energija za dojenje i neprospavane noći uzrokovane buđenjem bebe. Ako je prošlo godinu dana otkako ste rodili, uravnotežena prehrana uz koju se pridržavate kalorijskog deficita je najbolji savjet”, kaže.

Stres

Ljudi su pod stresom više nego ikad, a često zaboravljamo da to stanje može ozbiljno utjecati na naše tijelo, posebno na crijeva. Stres dovodi do povišene razine kortizola, koji pridonosi pohranjivanju masnoće, posebno na trbuhu.

Stres također može dovesti do smanjenja oksidacije masti, procesa koji omogućuje sagorijevanje masti kao energije. To znači da ne morate nužno konzumirati više hrane da biste se udebljali.

Kako biste se učinkovitije nosili sa stresom, prakticirajte duboko disanje, izlazite u kratke šetnje ili pronađite aktivnost koja vas opušta.

Nutricionisti također predlažu grickanje orašastih plodova ako primijetite da vam se trbuh povećava zbog stresa. Orašasti plodovi prepuni su magnezija, koji pomaže u održavanju niske razine kortizola. Brokula je također sjajna namirnica koju možete dodati svojoj prehrani jer je bogata folnom kiselinom, koja pomaže u smanjenju stresa.

Nadutost

Nadutost je osjećaj pritiska ili napuhnutosti u trbuhu, a od tog stanja pati više od 70 posto ljudi. Mogu ga uzrokovati razne bolesti poput sindroma iritabilnog crijeva, celijakije, upalne bolesti crijeva i endometrioze. U rijetkim slučajevima nadutost također može biti znak nečeg ozbiljnijeg, uključujući rak jajnika, pa je, ako potraje, važno razgovarati sa svojim liječnikom opće prakse.

Nutricionistica Natalie Lamb za The Sun kaže da postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste si olakšali nadutost. Prvo, preporučuje konzumaciju jabučnog octa prije obroka. Kaže da on potiče probavu, smanjenje unosa jednostavnih šećera i rafiniranih ugljikohidrata te jedenje više vlakana.

Podsjeća i da mahunarke ostavite da se namoče u vodi noć prije kuhanja.

Pretjerivanje u hrani

Konzumiranje previše alkohola i nezdrave hrane s godinama će itekako utjecati na izgled trbuha. Alkoholna pića sadržavaju kalorije i bude osjećaj gladi, dok previše soli i prerađene hrane može poremetiti osjetljivu ravnotežu dobrih i loših bakterija u vašem želucu, što rezultira debljanjem.

Salo u gornjem dijelu trbuha također može biti znak da ne jedete dovoljno vlakana.

U ovom slučaju najbolje je smanjiti unos kalorija i masne hrane, više se kretati i vježbati.

Debljanje

Iako nije jedini razlog, debljanje je faktor koji bi mogao biti krivac za povećanje trbuščića. Trbušna mast, također poznata kao visceralna mast, među najopasnijima je za tijelo i povezana je s povećanjem rizika od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.

Povećanje razine aktivnosti jedan je od glavnih načina na koji možete izgubiti ukupnu težinu. Ne morate provoditi sate u teretani ili trčati da biste bili u formi, ali ako možete biti aktivni samo 15 minuta dnevno, to će polako napraviti razliku.

Povrh toga, smanjenje kalorija koje unosite ključno je kada je u pitanju smanjenje trbušne masti. Odlučite se za hranu bogatu vlaknima i proteinima, što vam može pomoći da se osjećate sito dulje. Konkretno, cjelovite žitarice zaustavljaju pohranjivanje masti oko želuca te snižavaju inzulin i kortizol (hormon stresa). One su također izvrstan izvor energije s niskim udjelom masti koja se sporo oslobađa, što vas održava sitima tijekom dana, prenosi Index.hr.

(TIP/Foto: Pexels)