Četiri zvaničnika i četiri različita stava, uz međusobne optužbe
Drugi dan pred Odborom za sigurnosnu i vanjsku politiku Europskog parlamenta o našoj zemlji. Danas riječ dobili domaći lideri. U različitim formatima o vlastitim ciljevima, ideologijama i viđenjima države, najmanje o ubrzanom europskom putu govorili članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik. Ali i Dragan Čović, predsjedatelj državnog Doma naroda.
Četiri lidera iz Bosne i Hercegovine – četiri potpuno dijametralna stava o gledištima o budućnosti Bosne i Hercegovine i unutrašnjopolitičkim pitanjima.
Željko Komšić je rekao da postoje za Bosnu i Hercegovinu tri puta: jedan koji Bosnu i Hercegovinu može odvesti u Evropsku uniju, a onaj treći koja može odvesti u sunovrat i rat.
Šefik Džaferović je u svom izlaganju prije svega apostrofirao negativnu retoriku Dodika kao i sve ono što dolazi iz Republike Srpske u smislu blokade državnih institucija i neusvajanja reformskih zakona koji Bosnu i Hercegovinu mogu brže odvesti do kandidatskog statusa.
Milorad Dodik je rekao da nije fer da se samo Srbi i RS okrivljuju kao da su oni jedini remetilački faktori, dodavši pri tome i Hrvate. Rekao je da u RS-u nemaju ništa protiv suvereniteta, teritorijalnog integriteta i da rat nikada RS-u nije bio opcija.
Dragan Čović je rekao kako je reforma izbornog zakonodavstva znači opstanak Hrvata u Bosni i Hercegovini i kako unitarna politika koji Bošnjaci u Bosni i Hercegovini vode zapravo vode vodi ka njenom raspadu.
Europarlamentarci su bili izravni i bez dlake na jeziku.
“Gospodine Dodik, vi ste u Banjoj Luci držali govor koji je predviđao izlazak RS-a iz Bosne i Hercegovine za šest mjeseci. Pitam vas, držite li se i dalje tog plana? Mislite li da će Evropska unija i Sjedinjene Države dozvoliti to? Da li će razmisliti o sankcijama protiv vas? Želim da znam o čemu ste razgovarali sa gospodinom Lavrovom, je li Vam nešto obećao? Hoćete li biti priznati kao oblast Banja Luka, kao što su Donjeck ili Lugansk?”, pitao je član Evropskog parlamenta Michael Gahler.
“Pričao sam s Lavrovom. Ništa skriveno. Ništa nepoznato. Naprosto. Ja sam ranije boravio u Rusiji dogovorio neke privredne aktivnosti. Oni tamo imaju rafineriju nafte. I ja želim da za moju Republiku obezbijedim dovoljne količine nafte i naftnih derivata”, odgovorio je Dodik.
“Gospodine Čoviću, hvala vam što ste u ime BiH osudili napad na Ukrajinu, ali što očekujete za Hrvate u BiH kada ste tako tijesno povezani s Dodikom, koji je i dalje povezan s Putinom? Kada vidim kako žive Hrvati u Republici Srpskoj, pa to mora biti razlog za distanciranje”, ocijenio je Gahler.
“Ja ne znam na koji način mislite definirati tijesnu povezanost u politici bilo koga u BiH. I ne znam zašto bi ja bio tješnje povezan sa gospodinom Dodikom negop recimo s gospodinom Izetbegovićem ili gospodinom ovdje prisutnim Džefrovićem ili nekim trećim, četvrtim gospodinom. Aspsolutno percepcija koja je nametnuta iz Sarajeva, a koju ste i danas mogloi čuti da ste ruski, ruski čovjek, itd.”, rekao je Čović.
(TIP/Izvor: federalna.ba)
Samo rješenje je otarasiti se ovog prevoznika,koji se izgleda previse osolio,pronalazak rješenja je drugi način prevoza a ovaj sadašnji nek…