Dodik: Ne zagovaram odvajanje Republike Srpske od BiH
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik zanijekao je danas kako on, odnosno vlasti Republike Srpske, planira secesiju tog entiteta, kazavši kako je takva uvjeravanja prenio i njemačkoj ministrici vanjskih poslova Annaleni Baerbock. Šefica njemačke diplomacije danas se tijekom posjeta Sarajevu sastala sa svom trojicom članova Predsjedništva BiH.
Dodik i Šefik Džaferović nakon toga su novinarima kazali kako je to bio dobar i koristan susret. Nakon duljeg vremena imali su gotovo istovjetne ocjene o nekom događaju. “Rekao sam da nemamo secesionističke planove”, izjavio je Dodik nakon sastanka s Baerbock.
Kazao je kako je središnja tema zapravo bila što Njemačka može učiniti kako bi pomogla Bosni i Hercegovini i može li ta zemlja i pod kojim uvjetima napokon dobiti status kandidata za članstvo u Europskoj uniji, posebice u svjetlu ukrajinske krize.
Dodik: Sigurnosno pitanje u BiH nije tako loše kako ga neki prikazuju
Dodik tvrdi kako na sastanku nije bilo ni riječi o sankcijama kojima bi on mogao biti podvrgnut, kako je to ranije predlagala Baerbock, baš kao što na dnevnom redu nisu bile ni eventualne sankcije Rusiji. Rekao je kako je i njemačkoj ministrici prenio uvjeravanja da sigurnosno stanje u BiH uopće nije tako loše kako ga neki prikazuju te da ne postoji prijetnja od sukoba i rata.
Džaferović je u odvojenoj izjavi poručio kako je sastanak s Baerbock bio “važan, konstruktivan i uspješan” jer se potvrdilo kako Njemačka želi pomoći BiH kako bi što prije prebrodila sadašnju krizu i nastavila napredovati na europskom i NATO putu. “Možemo očekivati snažniji angažman Njemačke i u BiH, kao i na cijelom Zapadnom Balkanu i regiji”, kazao je Džaferović.
Njegova je poruka kako je u sadašnjim okolnostima najvažnije osigurati puno funkcioniranje državnih tijela vlasti u BiH, prekinuti s blokadama i bilo kakvim prijetnjama suverenitetu i teritorijalnom integritetu države, što podrazumijeva i poništavanje zaključaka Narodne skupštine RS-a o preuzimanju ovlasti od države na planu pravosuđa, carina, obrane i sigurnosti.
(TIP/Hina/Foto: N1)
Preduzece koje zaposljava takve radnike trebalo bi da dobije subsidij od strane drzave.