Imamović: Ne tražimo identitet izvan BiH koja je naša mati

Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle i član Predsjedništva SDP-a BiH u emisiji Otvoreni studio, urednice Jasenke Tica Isović kazao je kako BiH ima i uvijek će biti u Tuzli. Imamović je kazao kako je Tuzla najmultikulturalniji grad u BiH i to je tako tradicionalno, jer je riječ o najstarijem gradu u Bosni i Hercegovini.

Podsjećam na riječi Lajoša Talocija, historičara koji je rekao da korijen riječi Bosna nije njužnoslavenskog nego staroiliorskog porijekla i u prijevodu znači slana zemlja.

„Mi smo ponosni da po ovoj slanoj zemlji i naša mati Bosna nosi svoje ime. Mi našom manifestacionom kulturiom, spomeničkom kulturom nastojimo njegovati tradiciju koju smo naslijedili od naših predaka. Tradiciju njegovanja bića BiH, a biće BiH je multikulturalno biće. Ponosan sam što građani Tuzle ne tragaju za svojim identitetom ni u Beogradu ni u Zagrebu ni u Ankari nego su svjesni da je identitet ovdje u majci BiH. Moramo se uhvatiti za naše višestoljetne korijene.“

Dan državnosti obilježavamo na otvorenom, zbog pandemije, ali ga obilježavamo. A kad je riječ o krizi u BiH trenutno jedno je jasno.

„Neće svanuti dan, a da nemamo neke probleme, ali bez obzira na more problema BiH je bilo, ima i uvijek će je biti. Samo je ti neophodno naše svakodnevno nastojanje, ne smijemo gubiti vrijeme bezveze već moramo jačati biće Bosne i Hercegovine i jačati te kohezione sile unutar BiH i ako ništa eto mogli smo bolje povezati glavni grad sa drugim gradovima, bolje povezati Sarajevo i Tuzlu i imati treću traku na ovoj cesti koju zovu cesta smrti.“

Ja želim da vidim Sarajevo kao partnera Tuzli u svakom pa i ideološkom smislu.

„Polako stvari idu naprijed, bilo je perioda kad nisam baš vidio Sarajevo kao ideološkog partnera, ali bilo je i perioda kad jesam. Glavni grad mora imati veliku snagu okupljanja drugih gradova i sad sam i optimističan i drago mi je da gradonačelnica Sarajeva neprekidno radi na integraciji kao i Vlada KS koja ima dobrih planova. Treba da se bolje vežemo i da budemo bliži jedni drugima.“

Građani BiH, državljani njeni  u zemlji i u inostranstvu su naša najveća snaga.

„Siguran sam da su u ogromnoj većini oni građani koji žele normalan život, mir, ekonomski razvoj i prosperitet i dobro sebi i svojim porodicama. Svi imamo, bez obzira na nacionalnost, iste ljudske želje. Za mene je to najveća probosanska snaga i nju treba osloboditi od političkih konflikta. Prvenstveno krizom identiteta. Svima je nama mati BiH i ne možemo naći identitet izvan BiH. Tu je naše biće. Moramo biti svjesni važnosti BiH, BiH je nosivi stub Zapadnog Balkana i toga trebaju biti svjesni i naši susjedi. Svi smo priznati u AVNJ-evskim antifašističkim granicama. Svi imamo jednu kuću koja je na temečlkima AVNOJ-a, ako bi neki urušio temelje tih granica BiH onda bi urušio i svoje granice. Tako sa bi svaka zemlja trebala čuvati AVNOJ-evske granice i svoje i drugih država.“

Uzalud se traži identitet u Srbiji, Hrvatskoj ili Turskoj- poručio je Imamović

„Naš identitet je ovdje u BiH i trebali bismo svi bolje upoznati naše korijene. Nama je BiH najpreča. Trebaju nam stranke čije je biće primjereno biću BiH. SDP- u jesu problem jednonacionalne stranke i to odmah stvara strah od ljudi koji su druge nacionalnosti. SDP je partija svih nacija. To je dokazivo vrlo lako. Trebamo se osloboditi političara koji imaju grubu politiku i prestati gledati nacionalnost primarno.“

(TIP/Izvor: federalna.ba/Jasenka Tica Isović/Foto: Anadolija)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.