“Međunarodna zajednica ozbiljna u ukidanju etničkog prefiksa u Domu naroda”

Američki izaslanik za izbornu reformu Matthew Palmer ponovo je u BiH. Opet uz pojačanje Evropske unije. U našu zemlju stigla je i Angelina Eichhorst. Održaće niz sastanaka s bh. liderima, a u fokusu razgovora, osim izbornih reformi, aktuelna politička kriza, te blokada državnih institucija. Jutros je u rezidenciji američkog ambasadora BiH na razgovor stigao predsjednik SDA, Bakir Izetbegović.
Nakon sastanka je rekao: “Mislim da sam uspio uvjeriti prijatelje iz Međunarodne zajednjce da je važno baviti se stvarnim, a ne virtualnim problemima. Ono što je novina koju sam danas čuo od gospodina Palemra je da se pokušaju ukinuti etnički prefiksi za Dom naroda. To ćemo morati provjeriti s pravnicima u SDA, ali vidim da se o tome u Međunarodnoj zajednici ozbiljno razmišlja. SDA je na papir stavila principe izmjene Izbornog zakona i taj je dokument greškom izašao u javnost. Riječ je zapravo o ranijem dokumentu, on je kasnije dodatno izmijenjen. Imamo usmeni dogovor sa SDP-om da nastupimo sa zajedničkim prijedlogom, mislim da je i DF spreman za takvo nešto. Osim toga, razgovarao sam i sa gospodinom Enverom Bijedićem i vjerujem da ćemo imati i podršku njegove stranke. Mislim da ćemo uspjeti dokazati sa probosanski blok nije linija manjeg, nego linija snažnog otpora.”
Izetbegović je komentarisao i jučerašnju sjednicu NSRS-a, rekavši da će i narod u RS-u nakon opozicije uskratiti Dodiku podršku. Odgovorio je i na pitanje u vezi s odlaskom u Beograd. “U Beograd vjerovatno neću ići, ali ću sigurno negdje razgovarati sa svima, pa i sa gospodinom Vučićem”, rekao je.
Nakon Izetbegovića na sastanak u rezidenciju američkog ambasadora stigao je i Dragan Čović, lider HDZ-a.
Podsjećamo, direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst i specijalni predstavnik Sjedinjenih Američkih Država za izbornu reformu Matthew Palmer boravit će u posjeti Bosni i Hercegovini do 30. oktobra.
Ova zajednička posjeta dio je kontinuiranih napora Evropske unije i SAD-a u Bosni i Hercegovini, s fokusom na ustavnu i izbornu reformu, koja je potrebna za odlučan iskorak zemlje na putu ka EU.
Kako je najavljeno iz Delegacije Evropske unije u BiH, zajednička pres-konferencija direktorice Eichhorst i specijalnog izaslanika Palmera bit će organizirana u petak, 29. oktobra, u zgradi Delegacije EU.
Palmer u Sarajevo dolazi drugi put od kako je imenovan na ovu dužnost i na novu rundu razgovora o izbornoj reformi s čelnicima stranaka pozicije, ali i opozicionim liderima u Bosni i Hercegovini.
On je u BiH boravio 1. oktobra kada je kazao da bi lideri trebali iskoristiti ovu neizbornu godinu kako bi ispunili minimum uvjeta za izmjene izbornog zakonodavstva što uključuje implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava i osiguranje transparentnosti izbornog procesa.
Međutim, uoči dolaska u Sarajevo, Palmer je boravio u Zagrebu gdje je kazao da će se teško postići saglasnost o izmjenama nadležnosti domova naroda Parlamentarne skupštine BiH i Federalnog parlamenta te da se u izbornoj reformi treba fokusirati na izborni model za izbor tri člana Predsjedništva BiH.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Adisa Šehić)







Ime? Zašto se ne objavi?