Novalić na Facebooku: Ismijavali su moj invaliditet, pravili me lopovom…

13.09.2021 21:15
 

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić u ponedjeljak  je putem svoje Facebook stranice uživo odgovarao na pitanja građana.

On je rekao da se na ovaj korak odlučio da bi poboljšao komunikaciju sa građanima i da bi odgovore dobijali direktno od njega.

– Nažalost, moju tišinu neki su iskoristili, shvatili su je kao slabost i onda su krenuli sa tendencioznim napadima, kreiranjem afera, u pokušaju diskreditacije mene, mojih saradnika i moga rada. Ja se nadam da ćete na ovim druženjima, upoznati pravog mene. Čovjeka iz naroda, iz radničke porodice, koji radi svoj posao. Možda baš takav, tih, bio sam idealan za kačenje tuđih zlodjela na moja leđa, naveo je Novalić u uvodu i dodao:

– Ismijavali su se mojim invaliditetom zbog kojeg nisam u mogućnosti brzo i bez problema staviti masku na lice i zbog kojeg su mi otežane mnoge svakodnevne aktivnosti. Šutio sam na to. Nisam se obazirao. Ali na priče da sam lopov i lažov, ne mogu šutiti. Tu podvlačim liniju i kažem dosta je. Zato sam ovdje, sa vama i pred vama, spreman dati odgovore na sve ono što vas zanima, iskreno, bez kalkulacija.

Novalić je u odgovorima na pitanja otkrio zanimljiv podatak, da je Vlada FBiH prije njegove imala 111 hiljada radnika na minimalnoj plati, a da je danas taj broj 23 hiljada, odnosno 88 hiljada minimalnih plata manje a uz to broj radnih mjesta je povećan za 50 hiljada.

Na pitanje kako misli zaustaviti odlazak radno sposobnog stanovništva iz BiH, Novalić je odgovorio da je to danas najteže pitanje u našem društvu, i da to ne mož učiniti sam.

– Ne samo kao premijer, ne može to učiniti ni ova vlada. To je jedno društveno pitanje za koje moramo imati svi konsenzus – i vlasti, i pozicija i opozicija i civilni sektor – kazao je Novalić.

Naglašava da je najbitnije za opstanak obezbijediti posao, a to je pokazalo i istraživanje koje je provela Akademija nauka BiH, koja je navela tri glavna razloga za odlazak stanovništva iz zemlje.

– Prva je naravno ekonomska situacija – dakle posao za svakog mladog čovjeka. Drugo je sigurnost kojeg objektivno fali u našem društvu, a treće je globalizacija koja je inače povećala fluktuaciju stanovništva – jasan je Novalić.

Jednako važnim ocijenio je i da građani imaju dobar sistem obrazovanja.

– Već dvije godine ova Vlada radi na tome da dobijemo ministarstvo za mlade, jer bismo na taj način veoma puno pomogli sistemskim radom, a koje bismo opskrbili znatno većim budžetom – rekao je Novalić.

Ističe i da Vlada FBiH već petu godinu potiče kupovanje stanova za mlade i već preko hiljadu mladih bračnih parova je na taj način riješilo svoje stambeno pitanje.

– Svjedoci ste da kroz redovne programe, kroz zavode za zapošljavanje godišnje oko 150 miliona KM izdvajamo za zapošljavanje uglavnom mladih ljudi – pojasnio je premijer.

Upitan kakva je budućnost rudnika, Novalić je odmah naglasio da je njihova budućnost neupitna.

– Postoje programi, depresije potrošnje uglja, ali to su tako dugoročni projekti koji sežu do 2040., dekarbonizacija i službeno u Evropi seže do 2050. I to je tako daleko da, ako ništa ne bismo na tome radili, najmanje dvije trećine danas uposlenih ljudi u industriji uglja prirodno bi došlo do kraja svog radnog angažmana, odnosno penzionisanja – naveo je Novalić.

Kazao je da Vlada FBiH ima strategiju rješavanja u rudničkom sektoru gdje su tačno navedeni programi i alternativna rješenja za ovaj problem.

– Obezbijeđena su sredstva za prekvalifikacije, zbrinjavanje, dokup staža – već ovog momenta prvih 155 miliona KM. Znači, neće apsolutno nedostajati socijalne osjetljivosti prema onima koji budu izlazili iz tog procesa – dodaje Novalić.

Povećan broj radnih mjesta i povećane plate

Na pitanje kada možemo očekivati realizaciju “normalne plate”, odnosno da ona u svim sektorima bude 1.000 KM, federalni premijer je istakao da Vlada čini poprilično puno da zaustavi odlazak mladih ljudi.

– Imamo namjeru da u našim programima u FBiH mladi budu jedno od četiri najvažnija pitanja. I to je uvršteno u strategiju – dakle ekonomski rast, energetska transformacija, ekološko okruženje i mladi. To će biti trajna tema pri radu svake vlade – rekao je.

Prema njegovim riječima, u ovom momentu ne može se govoriti o minimalnoj plati od 1.000 KM, “ali da radimo sve oko minimalne plate baš ovih mjeseci, to je potpuno tačno.”

– Zakon definira da je pitanje minimanlne plate pitanje socijalnih partnera – prije svega poslodavaca i sindikata. U tom smislu svi socijalni partneri se moraju složiti. Uslov za povećanje mininalne plate je zakon o doprinosima i dohotku koji je ja vjerujem na početku oktobra već na Domu naroda, a još od 2018. godine je na Parlamentu. Nakon usvajanja tog zakona ništa nas ne priječi da definiramo novu visinu minimalne plate, koja ovog momenta, realno već, bez problema, može da bude i oko 700 KM – rekao je Novalić.

Od početka mandata, nastavlja, radimo na stvaranju boljih uslova. Zatekli smo 111.000 minimalnih plata, od 475.000 uposlenih. Danas broj uposlenih je 526.000 i imamo 23.000 minimalnih plata.

– Ekonomskim mjera smo smanjili broj minimalnih plata za 88.000 i danas službeno taj broj minimalnih plata je 23.000 i svakako ćemo dokinuti taj broj – pojasnio je.

Jedno od pitanja odnosilo se i na boračku populaciju. Novalić je istakao da je kod te populacije kroz Zakon o demobilisanim boracima u pravo uvdedeno novih 20.000, a računa se da bi se na kraju taj broj mogao popeti na 30.000 ljudi. I u tu svrhu je izdvojeno 50 miliona KM.

Kada je u pitanju izgradnja saobraćajnica od Krajine ka ostatku BiH, Novalić je potcrtao da je prije 2-3 godine uveden talgo voz, koji više ne saobraća zbog izbjeglica, a Vlada FBiH je izglasala i odvojila 25 miliona KM za aerodrom Bihać.

– A svjedoci ste da je prije 2-3 dana gore u Krajini bio direktor Autocesta, gospodin Voloder, zajedno sa ministrom Dedićem. Iz više pravaca pokušavamo povezati Krajinu – dodao je Novalić.

Upitan hoće li biti uvođene restriktivne mjere za nevakcinisane u FBiH, Novalić je istakao kako je možda i jedan od rijetkih predstavnika vlasti koji su više puta govorili da više nikada neće biti uveden lockdown.

– Jer iskustva iz onog prvog lockdowna su me, vjerujte, zastrašila. Mi smo za mjesec i po dana lockdowna izgubili 26.000 radnih mjesta. Izgubili smo milijardu i 250 miliona bruto društvenog proizvoda. Izgubili smo 16 posto indirektnih poreza. To je tako djelovalo na nas da smo veoma brzo shvatili da uvođenje lockdowna nikada više neće biti rješenje sa nivoa FBiH – naglasio je Novalić.

Pitanje je bilo i kad se može očekivati nastavak gradnje tunela Hranjen, a Novalić je kazao da se oko toga bespotrebno podigla prašina.

– Gradnja tunela Hranjen će biti nastavljena, i to u okviru predviđenih budžeta – naveo je Novalić, te dodao da informacija da je zaustavljena gradnja nije tačna.

– Mi u četvrtak imamo izvještaj na sjednici Vlade od strane Autocesta. Neće se zaustaviti gradnja tunela Hranjen – dodao je Novalić.

Kada su u pitanju planovi Vlade FBiH u naredne četiri godine, premijer je podsjetio da je usvojena strategija razvoja FBiH do 2027. Međutim, odvijanje te strategije će doći u vrijeme djelovanja neke druge vlade.

– I mi očekujemo da će se ta strategija slijediti. U toj strategiji postoje tri ose djelovanja – to je svakako gradnja brzih cesta i autocesta u perifernom dijelu. I mi prebacujemo osu na ova četiri pravca – Tuzla – Žepče (put prema Beogradu), Bihać (granica Hrvatske), Mostar – Široki Brijeg i Lašva – Jajce. To je novih 4 milijarde investicija koje trebaju da podižu ekonomiju BiH – poručio je Novalić.

Jedna od osa djelovanja je, kako je istakao, energetska transformacija, a treća digitalna transformacija.

(TIP/Nap)

2 komentara na Novalić na Facebooku: Ismijavali su moj invaliditet, pravili me lopovom…

 1. JB007

  13. 09. 2021. - 21:56

  I ovaj Facebook svasta trpi. Pravis zulum zarad svojih firmi i onda dva puta mjesecno zaplaces pred kamerom i procitas govore koje su ti spremili ti kao to je to. Pojeo vuk magarca.
  Ljudi sa TL trebaju da placu zato sto si ti sa svojim lopovima iz SDA u EP unistio i pogasio rudnike i energetski sektor. Ovo je ubrzani proces gasenja a i budala zna da je elwltricna energija perspektivna i da proizvodnju elektricne energije i neovisnost drzave lopovi preko tebe unistavaju kako bi nam prodavali a ne imalo nas kao konkurenciju.
  E moj Fadile pa ni djeca vise na suze ne reaguju a ni na onaj tvoj osmjeh Jokera. Umjesto 100 litara ulja uzmi 63. E jesi pametan svaka ti cast pa toga se ni ajnstajn ne bi sjetio. Noga ba Fadile i povedi sa sobom SDA lopove

 2. JB007

  14. 09. 2021. - 07:10

  I ovaj Facebook svasta trpi. Pravis zulum zarad svojih firmi i onda dva puta mjesecno zaplaces pred kamerom i procitas govore koje su ti spremili i kao to je to. Pojeo vuk magarca.
  Ljudi sa TK (TUZLANSKOG KANTONA) trebaju da placu zato sto si ti sa svojim lopovima iz SDA u EP unistio i pogasio rudnike i energetski sektor. Ovo je ubrzani proces gasenja a i budala zna da je elektricna energija perspektivna i da proizvodnju elektricne energije i neovisnost drzave lopovi preko tebe unistavaju kako bi nam prodavali a ne imalo nas kao konkurenciju.
  E moj Fadile pa ni djeca vise na suze ne reaguju a ni na onaj tvoj osmjeh Jokera. Umjesto 100 litara ulja uzmi 63. E jesi pametan svaka ti cast pa toga se ni ajnstajn ne bi sjetio. Noga ba Fadile i povedi sa sobom SDA lopove

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.