Foto/U susret premijeri predstave ‘Oktobarska’ u Narodnom pozorištu Tuzla

U Narodnom pozorištu Tuzla u utorak je održana konferencija za novinare u povodu  izvođenja predstave bh. reditelja Jasmina Durakovića pod nazivom  ‘Oktobarska’, čija je premijera zakazana za petak, 21. maj u 19:30 sati.

Kako je istaknuto, predstava se bavi pitanjima da li je moguća promjena u društvu koje nije više revolucionarno, gdje ljudi nisu više spremni da postave pitanja kako svijet oko sebe popraviti, učiniti ga boljim i humanijim. Žanrovski se radi o  političkom trileru koji je prožet elementima crnog humora. Predstava ‘tjera’ čovjeka da se zapita da li je sretan? U kakvom trenutku živimo? Šta je ispravno? Da li biti poslušnik ili najbolji radnik?

Duraković: Komentar na stvarnost koju živimo

Prema riječima reditelja Jasmina Durakovića, predstava je komentar na stvarnost koju živimo, jer ‘crnim humorom’ govori o ozbiljnim političkim temama. ˝Mi smo se bavili pitanjem da li je moguća društvena promjena. Ovo je politička predstava koja govori iz perspektive mladih ljudi. Bavimo se stvarnim životom. Radimo to kroz formu jednog političkog trilera, tako da je jako zanimljivo i vrlo je radikalna postavka čitavog koncepta predstave. Predstava se bavi svim onim stvarima koje nas zapravo danas opterećuju, društveni i politički život oko nas u Bosni i Hercegovini, ali i šire na globalnom nivou.Ova predstava je duboko vezana za Tuzlu, prošlost ovog kraja. Propitujemo odnos tradicije i savremenog života, postoji li radnička klasa, vide li mladi ljudi svoju perspektivu˝, istakao je Duraković.

Ćatibušić: Sretni smo što publici možemo ponuditi zanimljivu predstavu

Direktor Narodnog pozorišta Tuzla Mirza Ćatibušić je podsjetio da je ovo druga premijera NP Tuzla u 2021. godini. ˝Malo je reći u koliko teškim uslovima danas radimo kada je u pitanju sveukupna situacija u kojoj se nalazimo, a koja je uzrokovana pandemijom korona virusa. Iznimno smo sretni što ćemo radost pozorišta podijeliti sa publikom. Drago nam je što je to predstava Jasmina Durakovića. Narodno pozorište Tuzla ima tu tendenciju da sklapa istinska prijateljstva sa rediteljima koji dolaze iz drugih gradova. Sretni smo što publici možemo ponuditi ovu zanimljivu predstavu˝, rekao je Ćatibušić.

Balta: Otvoriti pitanja koja su ‘uspavana‘ u našem društvu

Glumac Boris Balta se nada da će predstava otvoriti pitanja koja su ‘uspavana‘ u našem društvu. ˝Narod nije glup kako se govori. Vi imate 10 posto ljudi u BiH koji glasa i to je ono što donosi vlast kod nas. Ja mislim da je narod samo rezigniran. Ova predstava u potpunosti govori protiv te rezignacije i potiče na pokret i novi način razmišljanja˝, izjavio je Balta.

Kasumović: Suočavanje sa samim sobom

Glumac Irfan Kasumović smatra da likovi iz predstave pričaju priču kako svi mi tragamo za srećom. Kazao je da predstava, kao i velika većina umjetničkih djela, čovjeka suočava sa samim sobom. ˝Suštinski smo svi duboko nesretni. Kada sebi na taj način postavimo pitanje, onda ćemo vidjeti koliko smo nesretni. Koliko smo za svoje stanje spremni kriviti sve druge, a ni jednog momenta istinski se pogledati u ogledalo i zapitati se da li na onom na čemu počivam ja, moj karakter, identitet je ispravno. Šta ako nije? Šta ako su sve te iluzije i zablude na kojima sam ja izgradio sebe pogrešne? Ako nisu ono što ja želim i što me čini sretnim˝, izjavio je Kasumović.

Podsjetimo, u skladu sa važećim mjerama zaštite tokom pandemije, predstavama će moći prisustvovati samo po 30 gledatelja.

Reditelj: Jasmin Duraković

Glumci: Boris Balta, Adnan Omerović, Irfan Kasumović i Milenko Iliktarević

Scenografija: Hari Ejubović

Kostimografkinja: Vesna Teodosić

Muzika: Denis Hadžić

Petak, 21. maj 2021. godine u 19:30 sati – premijera I
Subota, 22. maj 2021. godine u 19:30 sati – premijera II

Vezani članak: Reditelj Jasmin Duraković u intervjuu za TIP o novoj predstavi, filmu, društvu i politici: ‘Ja bih volio da život u Tuzli bude model za cijelu BiH’

(TIP/Autor: Adis Jašarević)