Američki senat proglasio suđenje Trumpu ustavnim
Američki Senat proglasio je u utorak navečer suđenje Donaldu Trumpu ustavnim i time otvorio put za cjelovit postupak suđenja bivšem predsjedniku po optužbi za poticanje nasilja.
Kako javlja BBC šest republikanaca svrstalo se uz 50 demokrata i podržalo njihov argument da je suđenje dopušteno američkim ustavom.
Branitelji Donalda Trumpa tvrdili su s druge strane da on više nije predsjednik već običan građanin te zato Senat nema pravnog temelja suditi mu po optužnici Zastupničkog doma da je poticao na nasilje.
Pravna rasprava obilježila je prvi dan suđenja, a za glasanje o ustavnosti dovoljna je jednostavna većina.
“Nema nimalo mjesta sumnji u legitimnost postupka opoziva, jer je postupak počeo kada je Donald Trump još bio na dužnosti”, rekao je demokrat Jamie Raskin, nekadašnji profesor prava koji je nastupio kao tužitelj.
“Nema nikakve dvojbe o činjenici da je Senat nadležan suditi mu”, rekao je u uvodnim riječima Raskin.
Dok je jednostavna većina potrebna za odluku o ustavnosti, za izricanje presude o krivnji prema američkom Ustavu potrebna je dvotrećinska većina.
Čak i da neki republikanci odluče glasati po svojoj savjesti, a ne stranačkim naputcima i pridruže se demokratima, teško će se postići da to učini njih 17. Zato Donald Trump ima sve izglede da bude oslobođen, a što se očekuje početkom idućeg tjedna.
Iako Trump i dalje ima snažnu podršku među stanovništvom, napad na Kapitol koji su izveli njegovi nasilni pristaše 6. siječnja kada je u Kongresu trajao postupak potvrde novoizabranog predsjednika Joea Bidena, narušio je Trumpovu popularnost. Pad popularnosti je loš za 74-godišnjaka koji njeguje ideju da se iznova kandidira na predsjedničkim izborima 2024. godine.
Demokrat se u suzama prisjetio divljanja Trumpovih pristaša u Kapitolu
Čelniku demokratskog tima koji vodi postupak protiv Donalda Trumpa u utorak su zasuzile oči dok se prisjećao svoje 24-godišnje kćeri i zeta koji su se tijekom divljanja pristaša bivšeg predsjednika na Kapitolu skrivali u strahu.
Kongresnik Jamie Raskin, koji u svom trećem dvogodišnjem mandatu zastupa dijelove Marylanda i stručnjak je za ustavno pravo, branio je zakonitost optužbi za opoziv bivšeg predsjednika.
Kada je pozvao svoju obitelj da gleda zajedničku sjednicu Kongresa 6. siječnja, na kojoj je trebala biti potvrđena pobjeda demokratskog predsjednika Joea Bidena na predsjedničkim izborima, Raskin (58) je također oplakivao smrt svog 25-godišnjeg sina od 31. prosinca.
Rekao je kako ga je njegova kći upitala hoće li biti sigurni prilikom posjeta 6. siječnja, nakon što je čula za planove tisuća Trumpovih pristaša da dođu u Washington kako bi pokušali zaustaviti rutinski postupak.
“Rekao sam im – naravno da bi trebalo biti sigurno. Ovo je Kapitol”, rekao je Raskin, završavajući uvodnu riječ.
No kad je rulja prodrla u Kapitol, u nasilnom napadu u kojem je poginuo policajac Kapitola uz još četiri osobe, njegova kći Tabitha i ostali članovi obitelji ostali su šćućureni na podu ureda Zastupničkog doma.
Kada se napokon ujedinio s kćeri i zetom, ispričao im se i obećao da će stvari biti bolje prilikom njihova sljedećeg posjeta, rekao je.
“I znate što je rekla? Rekla je: ‘Tata, ne želim se vratiti u Kapitol’”, prisjetio se kongresmen.
Oči stotinjak članova Senata, koji su zastali s bilježenjem i petljanjem po papirima na svojim stolovima, uperile su se u Raskina dok je u suzama govorio o strahu svoje kćeri.
Ponekad jedva sposoban govoriti, završio je uvodni iskaz Senatu istaknuvši: “Od svih strašnih stvari koje sam vidio… ta me je najteže pogodila. Ta i vidjeti kako netko koristi stup američke zastave, sa zastavom i dalje na njemu, da bi udario jednog od naših policajaca”.
(TIP/Hina/Foto: EPA/SENATE TELEVSION HANDOUT)
Hajde sto ne mogu dati gola, ali problem sto ih lako primaju. Na sto nam je Sloboda spala.