Šetati po ravnoj popločenoj površini dobar je način da ostanete u fit formi, a pogotovo ako svakog dana napravite 7000 koraka ili više od toga. No ako želite potaknuti sagorijevanje kalorija i postaviti si izazov, razmislite o promjeni terena po kojem hodate.
Ako imate priliku uspeti se na brdo, ili ga zaobići ga u potpunosti, odaberite prvu opciju. Uspinjanje sagorijeva više kalorija od hodanja po ravnom terenu, ističe američki liječnik i trener Mike Bohl.
Nije isto niti po kojem se terenu krećete. Hodanje po pijesku, primjerice, zahtijeva dodatni napor i sagorijeva više kalorija nago hodanje po betonskom pločniku, ističe isti liječnik.
Ako u blizini nemate plažu ili teren za odbojku na pijesku, ne brinite. Odlične rezultate postići ćete i ako hodate po brdskim ili planinskim puteljcima. Kada pokušavate stabilizirati noge na neravnom terenu trošite više energije i kalorija.
Nemojte samo zaboraviti obući odgovarajuće cipele – uvijek se pobrinite da hodate u obući u kojoj su stopala sigurna i stabilna.
Šta je najbolje za moje zglobove?
Ako imate zdravstvenih problema, odaberite teren koji je najblaži za vaše zglobove i noge. Najlakše je – hodati kroz vodu. Upišite se na vodeni aerobik i uživajte u laganim vježbama koje čine čuda za cijelo tijelo, ali ne stvaraju veliki pritisak na zglobove.
Na zglobove blaže djeluje i hodanje po traci za trčanje koja se može naći u većini teretana, a koju neki imaju i kod kuće. Nećete pogriješiti i ako odaberete šetnju po atletskoj stazi.
Travnate površine su mekše i bolje od kamenitih puteljaka, dok je pijesak iznimno nestabilan i nezahvalan za hodanje. Najveći pritisak na zglobove donosi nam, pak, hodanje po betonu.
Razmislite što je najbolja opcija za vas ovisno o zdravstvenoj situaciji, a po potrebi savjetujte se sa stručnjakom prije nego što se upustite u ozbiljniji trening, piše Zadovoljna.hr.
(TIP/Foto: Getty Images)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava