Nezavisni kandidat za gradonačelnika Živinica Asim Aljić u intervjuu za TIP: ‘Dosta je!’

25.05.2023 21:48
 

˝Mislim da su Živinice sazrele da za gradonačelnika imaju čovjeka koji račune neće polagati lokalnim moćnicima, niti političkim strankama koje postoje samo formalno, a u stvarnosti njima upravljaju pojedinci koji su familijarno vezani i kojima je lični interes iznad općeg. Smatram da imam dovoljno političkog iskustva i hrabrosti da se suprostavim ovim pojavama i da uz podršku građana ovaj grad po prvi put dobije gradonačelnika koji je učestvovao na izborima kao nezavisni kandidat˝, kazao je kandidat za gradonačelnika Živinica Asim Aljić u intervjuu za TIP.

‘SDA više ne liči na onu stranku koja je nekada bila’

TIP: Jedan ste od osnivača SDA, zašto ste napustili stranku?

Aljić: Tačno je da sam jedan od osnivača stranke SDA na području grada Živinice i to mi je jedina politička opcija do sada bila. Član sam bio stranke  SDA od 1990 godine. Razlog zašto sam napustio stranku leži u činjenici da su istom vladali pojedinci koji su mijenjali političke opcije i koji su familijarno vezani, kao i to što ne postoji kritična masa koja bi to stanje promijenila. Strankom vladaju ljudi koji čak nisu ni njeni članovi i koji su napustili Bosnu i Hercegovinu u toku rata, a sada su postali veliki biznismeni. Odluke se uglavnom donose po kafanama, a ne u organima stranke. SDA više ne liči na onu stranku koja je nekada bila.

‘Mislim da su Živinice sazrele da za gradonačelnika imaju čovjeka koji račune neće polagati lokalnim moćnicima'…

TIP: Bili ste načelnik Živinica, a sada kao nezavisni kandidat želite biti gradonačelnik…Je li bila jednostavana odluka?

Aljić: Odluka o napuštanju SDA nije bila nimalo lahka niti jednostavna, ali ipak mislim da je politički u ovim okolnostima ispravna. Mislim da su Živinice sazrele da za gradonačelnika imaju čovjeka koji račune neće polagati lokalnim moćnicima, niti političkim strankama koje postoje samo formalno, a u stvarnosti njima upravljaju pojedinci koji su familijarno vezani i kojima je lični interes iznad općeg. Smatram da imam dovoljno političkog iskustva i hrabrosti da se suprostavim ovim pojavama i da uz podršku građana ovaj grad po prvi put dobije gradonačelnika koji je učestvovao na izborima kao nezavisni kandidat. Živinice bije glas da izborni rezultati ne predstavljaju volju građana, nego da su ti rezultati postignuti raznim malverzacijama od strane pojedinaca, pa onda nije ni čudo zašto ovim gradom upravljaju tečići i dajdžići, što predstavlja apsurdnu situaciju. Borit ću se da se ovaj poremećaj koji je zahvatio SDA u Živinicama ne prenese na Gradsku upravu i nadam se da će građani to prepoznati 28.maja na prijevremenim izborima. Grad Živinice ima probleme kao i svaka druga lokalna zajednica, kao što su zagađenost zraka zbog neriješenog pitanja grijanja, neredovnog snadbijevanja vodom kako gradskog područja tako i prigradskih mjesnih zajednica, neravnomjernog razvoja mjesnih zajednica kao i trošenje sredstava od koncesija u protivzakonite svrhe. Živinice su grad na tri rijeke i imaju dva rudnika, ali i pored toga nemaju vode i grijanja. Ne prihvatam činjenicu da moji sugrađani u Đurđeviku nemaju vode, a grad rasvjetu i uredno vodosnabdijevanje. Posebnu pažnju ću posvetiti ravnomjernom razvoju svih mjesnih zajednica, a naročito većem stepenu sigurnosti u našem gradu. Naš grad ima najlošije uslove za rad policijskih službenika i nekontrolisanu gradnju stambenih objekata. Ne smijemo više dozvoliti da budu zapostavljene najranjivije kategorije našeg društva. Dosta nam je rodbinskog pozicioniranja i života na račun budžeta, koji pripada svim građanima.

‘Oslobodit ću pritiska Gradsku upravu i njene institucije od strane familijarnih lobija’

TIP: Jesu li Živinice sazrele za to da funkciju gradonačelnika preuzme nezavisni kandidat?

Aljić: Razlog ovakvog mog nastupa leži u činjenici da je ovakvo stanje kulminiralo i postalo neodrživo, te kao odgovoran političar i građanin Živinica nisam sebi mogao dopustiti da ne reagujem. U razgovoru sa građanima primijetio sam da imam ogromnu podršku u jednoj ovakvoj ideji, što mi daje snagu i volju da istrajem na ovom putu. Ukoliko mi građani daju povjerenje, u što ne sumnjam, prvo što ću uraditi jeste da ću osloboditi pritiska Gradsku upravu i njene institucije od strane familijarnih lobija i vratiti donošenje ključnih odluka za naš grad iz kafane u institucije Grada. Pošto su ovo prijevremeni izbori i funkcija gradonačelnika grada će trajati relativno kratko, pristupit ću odmah rebalansu Budžeta, zatim podhitno nastaviti započete projekte koji su od interesa svih građana. Zaustavit ću familijarno zapošljavanje u gradske institucije i pokrenuti Gradsku upravu u pravcu pružanja što boljih usluga našim građanima.

TIP: Podsjetite nas na neke projekte iz mandata kada ste bili načelnik Živinica?

Aljić: Koristim priliku da vas podsjetim dok sam rukovodio Gradskom upravom grada Živinice, za nepune dvije godine mog mandata, urađeno je između ostalog: Strategija razvoja Grada, Prostorni plan Grada, sekundarna mreža za toplifikaciju grada, uređenje Bulevara, izgradnja fontane, projekat rekonstrukcije vodovoda u Đurđeviku, Poslovna zona Ciljuge i mnogo drugih  projekata po mjesnim zajednicama. Posebno želim da istaknem dobru saradnju sa Udruženjem privrednika grada Živinice, kao i sa Općinskog vijeća Živinice, gdje su odluke donošene uglavnom jednoglasno. Da nastavimo započeto, kako za mog mandata, tako i za mandata rahmetli Samira Kamenjakovića, pozivam sugrađane da me podrže u ovoj borbi za bolje Živinice u kojoj su mi samo oni saveznici.

TIP: Šta zamjerate protukandidatima?

Aljić: Uvažavam i poštujem kolege Begana Muhića i Hajrudina Kozarevića, međutim postoji nekoliko stvari koje im zamjeram. Kolegi Kozareviću zamjeran što je nekoliko puta javno rekao da je ‘kandidat osmorke’, koja prije svega ne postoji više ni na višim nivoima, a u Živinicama nije ni postojala. U Živinicama nema ni tzv.’trojke’ da može reći da je kandidat ‘trojke’, jer ne postoji Naša stranka, a Narod i pravda, koja je na višim nivoima dio ‘trojke’ je javno na mojoj press konferenciji dao podršku mojoj kandidaturi. Kozarević je kandidat SDP-a koga je javno podržala jedino PDA i Elzina Pirić,  a on obmanjuje javnost da je kandidat nepostojeće ‘osmorke’. Kolegi Muhiću prvo zamjeram što je ime rahmetli Samira Kamenjakovića koristio u svojoj predizbornoj kampanji organizirajući koncerte u njegovo ime, a svi smo svjesni da je Kamenjaković nedavno preselio na Ahiret i da je njegova porodica, ali i cijeli grad još u žalosti zbog njegovog odlaska. Dovoljni su im bili iftari za stranačko okupljanje pred izbore, koncert u ime rahmetli Samira je u danima tuge za mene kao građanina Živinica i nekoga ko je poznavao Samira veliki šok. O sredstvima koja su izdvojena za te koncerte, video snimke s koncerata itd. ne bih ni da komentarišem. Pametnom dosta. Također kolegi Muhiću zamjeram što je u kampanji promovirao nabavku novog CT aparata koji je dopremljen u JZU Dom Zdravlja Živinice. Familijarna ekipa ljudi okupljena oko predsjedavajućeg Gradskog vijeća, koja je na komičan način uz ceremoniju proglasila lift otvorenim, sada nudi građanima korištenje CT aparata ali uz plaćanje istog. Isti taj aparat još uvijek nema saglasnost od ZZO i nema dozvolu za korištenje ove godine već tek od naredne. Da se radi o jeftinom predizbornom triku, dokaz je da je ovaj aparat u službu primio rahmetli Kamenjaković a ne Muhić kako to oni žele prikazati. Također Muhiću zamjeram posebno što dok je provodio dva mandata u diplomatiji u Njemačkoj i Turskoj ama baš ništa nije učinio za naš grad. Nije doveo niti jednog investitora. Meni je drago da su Živinice imale svog konzula, ali me rastužuje i ljuti da neko za osam godina nije ništa učinio za svoje građane, a mjesečna primanja konzula u tim državama premašuju pet prosječnih plata u BiH. Sad izračunajte za dva mandata koliko je država dala Muhiću, a on njoj ništa. Bio je previše odsutan, da bi uopće znao koji su stvarni problemi Živinica, a kad s pozicije u Njemačkoj i Turskoj nije želio ništa učiniti za Živinice, šta očekujemo sada, osim da mu se da radno mjesto, jer mu je istekao mandat.

‘Iste mogućnosti za sve i jednaka prava za svakoga, bez politički povlaštenih i podobnih'…

 TIP: Poruka biračima…

Aljić: Dragi Živiničani 28. maj je odlučujući dan za naš grad kada zajedno možemo stvari promijeniti na bolje u našim Živinicama. Dragi sugrađani, neko sam ko je cijeli svoj životni vijek proveo u Živinicama, suosjećajući se sa svim problemima kojima smo okruženi. Želim da postavim stvari onako kako su oduvijek trebale biti postavljene. Iste mogućnosti za sve i jednaka prava za svakoga, bez politički povlaštenih i podobnih. Moja snaga su upravo građani Živinica. Smatram se društveno odgovornim i dovoljno hrabrim da se suprostavim svemu onome što tišti naše građane i budem njihov glas. Pozivam i svoje sugrađane na odgovornost i hrabrost da zajedno mijenjamo stanje u našem gradu. Da se izborimo za ravnomjeran razvoj Živinica. Zato glasajte 28.maja za promjene. Moj slogan u kampanji je bio ‘Dosta je!’, a svima u Živinicama je jasno na šta se to odnosi.

TIP: Očekujete li pobjedu?

Aljić: Da, očekujem. Kandidovao sam se na nagovor građana, koji mi ovih dana svakodnevno prilaze i daju podršku. Pozivam nadležne organe da prate izborni proces, jer Živinice su poznate po krađi na izborima.

(TIP/Razgovarao: Adis Jašarević)

 

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.