Lepić i Čavalić: Sredstva dobivena zbog zagađenja moramo ulagati u rješenje isključivo tog problem

Mirjana Marinković-Lepić, u ime Kluba Naše stranke u Parlamentu FBiH, i Admir Čavalić, u ime Kluba Stranke za BiH, podnijeli su Prijedlog zakona o izmjeni zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana.

Marinković Lepić o tome kaže: “Federacija BiH isplaćuje lokalnim zajednicama velika sredstva kao naknadu za zagađenje koje u tim zajednicama proizvode termoelektrane. Umjesto da se ta sredstva ulože u sanaciju štete nastale zagađenjem, ona nerijetko bivaju uložena u projekte koji nemaju veze s ekologijom. Izmjenama koje predlažemo kolega Čavalić i ja, to bi bilo onemogućeno.”

Čavalić kaže da je dosad na ime pomenute naknade samo Tuzli uplaćeno preko 25 miliona KM: „Tuzla je u vrhu svjetske liste najzagađenijih gradova kad je u pitanju zrak. To definitivno ne bi bio slučaj da su sredstva dobivena na osnovu zagađenja kroz dobro osmišljenje projekte ulagana u rješavanje ovog problema. Ne možemo se osloniti na savjest rukovodstava lokalnih zajednica već ih zakonski usloviti da se bore protiv zagađenja.“

Prijedlog koji predlažu Čavalić i Lepić trebao bi biti usvojen po skraćenoj proceduri jer ne sadrži veliki broj izmjena. Suštinska je jedna i odnosi se na član šest trenutno važećeg zakona iz kojeg treba obrisati dio kojim se lokalnim zajednicama omogućava ulaganje sredstava dobivenih od zagađenja u projekte za lokalni ekonomski razvoj koji nerijetko nemaju veze sa stvaranjem zdravije životne sredine.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.