Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović predložio je 20. januara 2023. da se na predstojećoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH uvrsti i razmotri izvještaj Državne komisije za granicu Bosne i Hercegovine, u vezi sa državnim razgraničenjem između Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, sa prijedlogom konkretnih zaključaka.
Jedno od otvorenih bilateralnih pitanja u odnosima Bosne i Hercegovine i Republike Srbije odnosi se na regulisanje međudržavne granice, odnosno potpisivanje Ugovora o državnoj granici. U tom kontekstu, pitanje zaključivanja ugovora o granici između dvije suverene države, u skladu s principima mirnog rješavanja sporova prema povelji Ujedinjenih nacija, predstavlja prioritetno pitanje i u interesu je obje države, saopćeno je iz Kabineta člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.
Bećirović ocjenjuje da je jačanje dobrosusjedskih odnosa i razvoj regionalne saradnje važan aspekt izgradnje stabilnosti i uspješnog pozicioniranja Bosne i Hercegovine na međunarodnoj ravni.
Ugovorno regulisanje pitanja državne granice između Bosne i Hercegovine i Republike Srbije bilo je tema razgovora na najvišem političkom nivou, ali nije bilo sastanaka ovlaštenih komisija za granice dvije države u njihova posljednja dva mandata.
Ministarstvo civilnih poslova BiH je Ministarstvu vanjskih poslova BiH dostavilo Nacrt ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Srbije na mišljenje, početkom marta 2019. godine. Ministarstvo vanjskih poslova BiH je dalo pozitivno vanjskopolitičko mišljenje shodno Zakonu o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora, ali daljnji postupak s tim u vezi do danas nije nastavljen.
Potpisivanjem Ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Republike Srbije bi se omogućila demarkacija državne granice između dvije zemlje i potvrdilo da su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja ključni elementi procesa stabilizacije i pridruživanja.
Također, unapređenje bilateralnih odnosa Bosne i Hercegovine sa susjednim zemljama od temeljne je važnosti za stabilnost i ostvarivanje vanjskopolitičkih ciljeva Bosne i Hercegovine, naročito u odnosu na postizanje punopravnog članstva u Evropskoj uniji.
(TIP/Izvor: Fena)
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Apis
19. 02. 2023. - 23:54
IZGLEDA DA NIJE UPOZNAT DA JE TO DO SAD POKUŠANO VIŠE PUTA ALI SU GEOMETRIMA VEZANE RUKE JER GRANICA JE TOTALNO NEDEFINISANA,,,NEGDE BOSNA ULAZI U SRBIJU DESET KILOMETARA A OPET NEGDE SRBIJA ULAZI U BOSNU DESET KIOLMETARA I NA KRAJU SU ODUSTALI