Prve simptome bolesti bubrega ljudi miješaju s bolovima u leđima. Evo koji su

Čim počnete osjećati bolove u leđima, sigurno prvo pomislite na to da ste istegnuli neki mišić ili ozlijedili leđa. Međutim, liječnici upozoravaju kako vaša leđa u nekim slučajevima nemaju nikakve veze s tim, već neugodne bolove uzrokuju problemi s bubrezima, donosi Insider.

S obzirom na to da se bubrezi nalaze na području donjeg dijela leđa, većina pacijenata bol u bubrezima greškom zamijeni s bolovima u leđima, ali ove dvije vrste bolova imaju različite uzroke i načine liječenje. Dok su bolovi u leđima najčešće uzrokovani nekom vanjskom pojavom te se mogu lakše otkloniti, kada je riječ o bolovima bubrega, stanje je većinom mnogo ozbiljnije.

Liječnici objašnjavaju kako je bol u bubrezima obično uzrokovana upalom ili nekim ozbiljnijim bolestima koje pogađaju bubrege. Bol u leđima, s druge strane, obično je uzrokovana oštećenjem tkiva u leđima. Ako ih naučite razlikovati, to može olakšati pravovremeno dijagnosticiranje i daljnji tijek liječenja.

Kako prepoznati bolove u bubrezima?

Bolovi u bubrezima su duboki, probadajući, javljaju se naglo te obično prođu pa se ponovno pojave. Bolovi se najčešće javljaju u višim razinama kralježnice te u području ispod rebara, pored kralježnice, a struka upozorava kako ih oboljeli također mogu osjetiti u središnjem dijelu trbuha ili preponama. Ipak, bolovi u bubrezima obično uključuju i druge simptome, tvrdi liječnica Rena D. Malik.

Ti simptomi su povišena temperatura, povraćanje i mučnina, bolno mokrenje, mutna ili tamna mokraća i česte infekcije mokraćnog sustava. Za razliku od bolova u leđima koji u većini slučajeva prolaze sami od sebe, bol u bubrezima općenito se neće poboljšati sve dok ju ne identificirate i počnete liječiti glavni uzrok.

Mogući uzroci

Vaši bubrezi filtriraju otpad iz vašeg tijela, stvaraju urin i proizvode hormone koji reguliraju stvaranje crvenih krvnih stanica. Bolovi u bubrezima obično su uzrokovani bolestima bubrega i drugih dijelova mokraćnog sustava, a neki od tih uzroka uključuju bubrežne kamence, zadržavanje urina, vezikoureteralni refluks, oštećenje bubrega te policističnu bolest bubrega. Svako od ovih stanja zahtijeva liječenje, inače može doći do ozbiljnijih posljedica poput zatajenja bubrega, prenosi Index.hr.

(TIP/Foto: Pixabay)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.