Vlasti nespremne za zabranu negiranja genocida, Inzko oklijeva

Sudeći prema dosadašnjim scenarijima, teško je očekivati da će domaće vlasti postati dovoljno složne da donesu Zakon o zabrani negiranja genocida. Nerealno je očekivati i da će to učiniti visoki predstavnik.
I posljednji pokušaj Zlatka Miletića i Denisa Bećirovića da BiH konačno dobije Zakon kojim bi se zabranilo negiranje genocida prošao je isto kao i prošlogodišnji – neslavno. Razlog je to više da se Miletić, kao jedan od predlagača, po drugi put obrati visokom predstavniku. On jedini, poznato je, može ignorisati uzavrele igre u ovoj političkoj areni i zakon nametnuti.
– Prvi put mi gospodin Inzko nije odgovorio, nadam se da će drugi put. Spomenuo sam to u svom drugom pismu da je on više puta građane Bosne i Hercegovine obavještavao da će nametnuti takvu vrstu zakona. Evo, kada je već to obećao još jednom mu dajem povod ili razlog da to konačno i učini – poručuje Miletić.
A pisali smo i mi visokom predstavniku. Zatražili smo komentar na posljednja dešavanja, ali i pitali Valentina Inzka da li će dati bh. vlastima novi rok da zakon donesu sami ili će ga konačno on sam nametnuti. Za razliku od Miletića mi smo odgovor dobili. Doduše, ne konkretan:
“Za žaljenje je što je Dom naroda BiH propustio priliku da usvoji Izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH koje se odnose na poricanje genocida, što je bio zajednički prijedlog dvojice delegata. Usvajanjem ovog zakona parlamentarci u BiH pokazali bi spremnost i odlučnost da zlo ostave u prošlosti i da se fokusiraju na stvaranje atmosfere koja pogoduje pomirenju i izgradnji bolje, neopterećene budućnosti za sve građane BiH. Žalosno je što su propustili ovu priliku, koja je potekla od domaćih predstavnika.”
Dakle, Inzko u novoj epizodi. Od zabrinutosti do žaljenja. Šanse da će ovaj zakon sam nametnuti su gotovo beznadežne. No, vratimo se na početak. Ko je kriv što je zakon u državnom parlamentu po drugi put pao. SNSD i HDZ BiH. Glavni akteri opet isti kao i prošlogodišnji. Izgovori ovaj put nešto drugačiji.
– Zašto to ne može biti prihvaćeno kod nas još. Zato što je uglavnom do sada suđeno samo Srbima. Zato što najveći zločini protiv srpskog naroda tek treba da budu osuđeni – izjavila je Dušanka Majkić, delegat u Domu naroda PSBiH (SNSD).
– Ovaj zakon neće ni na koji način omogućiti satisfakciju hrvatskim majkama u BiH. Satisfakciju hrvatskim majkama mogu dati samo presude za počinitelje ratnih zločina u Bogojnu, Buhinim Kućama, Miletićima, Križanjčevom Selu – smatra Marina Pendeš, delegat u Domu naroda PSBiH (HDZBiH).
No, bitno je napomenuti da predložene izmjene zakona nisu podrazumijevale samo zabranu negiranja genocida, već i drugih počinjenih ratnih zločina u BiH, kao i zabranu glorifikovanja presuđenih ratnih zločinaca. Na ovom posljednjem činu takođe, bar od nedavno, institira visoki predstavnik koji je vlastima u RS-u dao rok da do kraja aprila povuku sva dosadašnja odlikovanja ratnih zločinaca.
Vrijeme curi i ključno pitanje je šta će nas čeka. Dva su moguća scenarija. Prvi da Valentin Inzko nametne takvu odluku. Drugi, možda izgledniji, da nadležni iz RS-a, iz straha od sankcija, šutke sprovedu ovu naredbu. Kao što je to bio slučaj i prije četiri mjeseca s pločom s imenom Radovana Karadžića na studentskom domu na Palama.
(TIP/Izvor: federalna.ba)
Veterinarska stanica nije frizerski salon,pacijent(pas) nije se žalio i nije sigurno ništa razumio o ćemu je pričao vlasnik TIP-a sa…