Intervju/Kandidat SDP-a za načelnika Općine Banovići Nedim Mujić: ‘Predstavljam jedinu pravu alternativu aktuelnoj politici u Banovićima’

17.10.2020 10:38
 

Kandidat SDP-a za načelnika Općine Banovići magistar mašinstva Nedim Mujić u intervjuu za TIP, između ostalog, govorio je o razlozima za svoju kandidaturu, izbornom programu, pozitivnim promjenama koje želi napraviti u svojoj općini.

TIP: Zašto ste se odlučili kandidovati?

Mujić: Ja cijeli svoj život živim u Banovićima i nemam namjeru da to mjenjam. Lično sam odbio da selim i da budem dio crne statistike naše općine koja kaže da je od 2016 godine do danas Banoviće napustilo oko 4.000 uglavom mladih ljudi. Kada hodam Banovićima boli me kao građanina šta su uradili mojoj općini. Žalosno je danas prošetati banovićkim korzom petkom ili subotom uveče i vidjeti poluprazne bašte kafića. Kada sam išao u srednju školu tim istim korzom teško se prolazilo od gužve. Danas toga više nema. Ti mladi ljudi danas šetaju ulicama evropskih gradova. Nekada razvijena industrijska proizvodnja u Banovićima je planski uništena da bi pojedinci imali potpunu kontrolu nad životom u Banovićima. Nažalost to im je u dobroj mjeri uspjelo i uspijeva i dan danas. Većina mladih ljudi koji žive u Banovićima trpe takvo stanje i silom prilika su se priklonili ucjenjivačkoj politici koja im oduzima slobodu i uslovljava ih radnim mjestom odnosno egzistencijom njih i njihovim porodica. Ja kao mlada osoba svojom kandidaturom za mjesto načelnika Općine Banovići želim dati svoj doprinos relaksaciji ukupnog stanja političkog, privrednog, socijalnog, kulturnog i svakog drugog u Banovićima. Svojim ličnim primjerom želim pokazati da je to moguće i ukoliko bi uspio animirati barem jednu mladu osobu da se uključi u političku borbu za promjene na bolje u Banovićima smatrao bih opravdanom svoju kandidaturu. Drugi, možda i glavni  razlog zbog kojeg sam se odlučio za kandidaturu je taj što predstavljam  jedinu pravu alternativu aktuelnoj politici u Banovićima.

TIP: Recite nam nešto više o izbornom programu kojim  se namjeravate predstaviti građanima?

Mujić: Moj izborni program koji je ujedno i program Općinske organizacije SDP-a BiH Banovići, ima za cilj predstaviti SDP-ov odgovor na ključne probleme građana Općine Banovići. Izborni program se sastoji od niza aktivnosti koje zajedno doprinose njegovoj realizaciji. Izborni program pokriva sve oblasti društvenog života jedne lokalne zajednice a sve u cilju poboljšanja  života običnog građanina. Ovdje se, prije svega, misli na oblast privrede, socijalne politike, obrazovanja, kulture, sporta, rada općinske administracije, infrastrukture, prostornog uređenja i zaštite životne okoline, sigurnosti itd. Dakle, obrađuje oblasti koje su u nadležnosti lokalne samouprave. Težište svog izbornog programa baziram na proizvodnji, proizvodnji, proizvodnji, jer samo proizvodnja stvara dodatnu vrijednost koja se prelijeva u potrošnju u drugim sektorima i na taj način čini mogućim cjelokupni razvoj jedne zajednice. Moja vizija razvoja Općine Banovići se ne vezuje isključivo za monostrukturnu privredu kakva se i danas preferira od aktuelne vlasti, jer je taj model privrednog organizovanja odavno zastario i prevaziđen.  Želja mi je da u budućnosti Banovići pored rudarstva budu prepoznatjivi i po uspješnim radnim kolektivima iz drugih oblasti. Metalna, drvna, tekstilna industrija  nisu nepoznanica za nas. Smatram da Rudniku koji je trenutno žila kucavica Banovićke privrede polako treba tražiti alternativu, razvijajući i podižući na novo industriju naše općine. Banovićima takođe treba i više kulturnih, sportskih i infrastrukturnih projekata, koji su teško ostvarivi bez temeljitih promjena. Pošto je izborni program obiman i kompleksan za prezentaciju u ovako kratkom vremenu i zato što ga prati nekoliko već pripremljenih projekata ja ću iskoristit ovo vrijeme i izdvojit neke od stavki kojim bi se posebno bavio ukoliko dobijem povjerenje od građana. Uglavnom se  sve one odnose na privrednu i socijalnu politiku.

A to su:

 • Organizacija i koordinacija Centra za razvoj biznisa;
 • Izgradnja kvalitetnih odnosa između privrednih subjekata i lokalnih vlasti;
 • Uspostavljanje institucionalne saradnje sa dijasporom – uspostavljanje privredne linije;
 • Spriječiti veliki broj emigracija – radne snage;
 • Brzo uspostavljanje privredne zone;
 • Kreiranje i uspostavljanje javno – privatnog partnerstva;
 • Popularizacija ekološke proizvodnje;
 • Jačanje porodičnih biznisa (finansijski i organizaciono);
 • Finansijska podrška start up idejama mladih;
 • Otvaranje novih strukovnih zanimanja u srednjoj školi koja su potrebna tržištu rada (poljoprivredna zanimanja, veterinarska, građevinska i td.);
 • Prilagođavanje životne sredine osobama sa invaliditetom i poteškoćama u razvoju;
 • Osnivanje Fonda solidarnosti za potrebe teško oboljelih osoba koje su u stanju socijalne potrebe.

Takođe iz oblasti očuvanja životne sredine imamo već nekoliko projekata napisanih. Jedan od njih je projekat uređenja omiljenog šetališta građana takozvanog Vidikovca, uređenje jezera Breštica u rekreativno – sportske svrhe. Iz oblasti sigurnosti uspostavljanje jasnih i preciznih procedura postupanja u slučaju pojave zaraznih bolesti na području Općine Banovići.

TIP: Šta i kako bi ste promjenili u Banovićima?

Mujić: Općina Banovići je danas jedna jako zatvorena sredina i to treba pod hitno mjenjati, na način da se Banovići otvore privredno, društveno, kulturno i duhovno za dolazak i ljudi i ideja i kapitala! Građanima Banovića ustvari treba sloboda da biraju a ne da u strahu glasaju! Općini Banovići treba Ekonomski progres, dinamičniji privredni razvoj i nova radna mjesta. To je moguće uraditi veoma pažljivim planiranjem lokalnog ekonomskog razvoja, izradom strategije razvoja sa jasno definisanim ciljevima, koji će biti realizovani brojnim aktivnostima implementiranim pomoću raspoloživih ljudskih, vremenskih i finansijskih resursa. Smatram da općina Banovići raspolaže uglavnom sa dovoljnim brojem educiranih državnih službenika i namještenika koji su u stanju implementirati aktivnosti iz razvojne strategije, samo ih treba adekvatnije usmjeriti i vremenski iskoristiti. Ključno je da budžet općine Banovići bude više razvojni a manje potrošački.

TIP: Šta mislite o svojim protukandidatima?

Mujić: Lično nemam ništa protiv njih, ali sam protiv političkog koncepta koji oni zastupaju i načina na koji djeluju a to je orjentiranost prema zastarjelom načinu privređivanja i orjentiranost na samo jednu privrednu granu, na rudarstvo. Zaklinju se u lokalpatriotizam a sav kapital stvoren u Banovićima nažalost odlazi sa teritorije općine Banovići. Ne koriste intelektualni potencijal ljudi u dovoljnoj mjeri, draži su im oni koji ih slijepo slijede nego ljudi koji imaju svoje mišljenje i stavove. Kao što sam već rekao većina mladih ljudi koji žive u Banovićima trpe takvo stanje godinama i silom prilika mnogi su se priklonili ucjenjivačkoj politici koja im oduzima slobodu i uslovljava ih radnim mjestom odnosno egzistencijom njih i njihovim porodica. To sam na početku svoje profesionalne karijere osjetio i na sopstvenoj koži pokušavajući dobiti zaposlenje u RMU Banovići. Na svu sreću vrlo brzo sam uvidio pogubnost takve jedne politike, odabrao sam put političke borbe protiv iste, te sam danas jedan od najaktivnijih članova SDP-a Banovići na što sam posebno ponosan!

TIP: Šta bi ste poručili građanima Banovića?

Mujić: Građani Banovića birajte vlast koja će opravdati vaše povjerenje; da vama bude bolje a ne samo onima koje ćete izabrati! Mladi ne odlazite iz Banovića! Neka iz Banovića vašom voljom konačno ode loša lokalna vlast.

(TIP/Političko oglašavanje)

Jedan komentar na Intervju/Kandidat SDP-a za načelnika Općine Banovići Nedim Mujić: ‘Predstavljam jedinu pravu alternativu aktuelnoj politici u Banovićima’

 1. tuzlak123

  17. 10. 2020. - 23:48

  Ha,ha,ha! Pa ovog levata je postavio Mirsad Kukić ne bi li razvodnio glasove opozicije. Kompletna općinska organizacija SDP-a je poslije prošlih izbora prešla u SD a ovu novu je napravio Kukić po istom principu kao i druge tzv. opozicione stranke u Banovićima. Zašto mu niste postavili sliku sa SDA majicom koju je nosio u Kukino vrijeme a koju na internetu možete naći?! Nikšić bi da spasi krimosa ali poslije jučerašnje kolone od preko hiljadu auta koju je SDA organizovala,može zajedno sa njegovim švalerkama da zapjeva uzalud vam trud svirači!

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.