Zbog rasističkih povika dva prekida utakmice Bugarska – Engleska

15.10.2019 09:08

Kvalifikacijska utakmica za Evropsko prvenstvo 2020. godine između Bugarske i Engleske, umalo je trajno prekinuta zbog rasističkog ponašanja domaćih navijača na stadionu Vasil Levski u Sofiji.

Hvatski sudija Ivan Bebek zaustavio je meč u 28. minuti susreta pri vodstvu Engleske od 2:0.

Službeni spiker je preko razglasa osudio ponašanje navijača i upozorio da će utakmica biti trajno prekinuta ako se vrijeđanje nastavi.

Osim rasističkih povika, na tribinama je bilo i nacističkog salutiranja, prenosi BBC.

Igra je ponovo zaustavljena u 43. minuti zbog novih povika, a tada se sudiji obratio i menadžer Engleske Gareth Southgate, a zatim i kapiten Harry Kane.

Nakon isteka sudijske nadoknade u prvom poluvremenu, kapiten Bugarske Ivelin Popov je imao verbalni obračun s domaćim navijačima kod tunela, dok je ostatak ekipe otišao u svlačionicu.

Stadion Vasil Levski je za ovaj meč bio djelimično zatvoren nakon što je Bugarska sankcionisana zbog rasističkog ponašanja navijača tokom kvalifikacija u utakmicama protiv Kosova i Češke u junu.

Službeni protokol UEFA-e nalaže opomenu s razglasa i slanje igrača u svlačionicu, pa zatim i trajni prekid.

Engleska je u ovom meču savladala Bugarsku sa 6:0 i tako nakon šest odigranih utakmica zadržala prvu poziciju u grupi “A”.

(TIP/Izvor: Anadolija)