BiH na Bilinom polju pobijedila Finsku sa 4:1; Prosinečki: Bh. tim je odigrao jako dobru utakmicu

13.10.2019 08:14

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine  je u Zenici u sedmom kolu Grupe ”J” kvalifikacija za EURO 2020 pobijedila Finsku, rezultatom 4:1, te se vratila u igru za plasman na naredni kontinentalni šampionat, javlja Anadolu Agency (AA).

Izabranici selektora Roberta Prosinečkog od prvog minuta bilu su bolji od gostiju i dominirali su tokom cijelog susreta na stadionu ”Bilino polje”. Zasluženo su slavili trijumf sa kojim su tri kola prije kraja kvalifikacija otvorili put ka plasmanu na EURO, bez obzira na mogući baraž zaslužen pobjedom u grupi Divizije ”B” UEFA-ine Lige nacija prošle godine.

Odličnu igru reprezentativci BiH prvi put krunisali su u 29. minutu meča kada je sjajnim udarcem povratnik u nacionalni tim Izet Hajrović pogodio mrežu Finaca. Inicijativa BiH ni tada nije jenjavala, pa je današnji kapiten Miralem Pjanić povećao prednost pogotkom iz jedanaesterca.

I u drugom poluvremenu ista slika na terenu. BiH je napadala, te je poslije opsade gola Finske Pjanić uhvatio volej i loptu poslao u nebranjeni dio mreže za 3:0. Armin Hodžić, koji je na teren zamijenio povrijeđenog Edina Džeku, dobru igru krunisao je pogotkom sa 4:0 u 73. minutu.

Debakl Finske ublažio je Joel Pohjanpalo šest minuta kasnije, mada je BiH u finišu utakmice mogla i uvjerljivije slaviti.

Ipak, trijumf od 4:1 BiH garantuje plasman na EURO 2020 ukoliko bi na kraju kvalifikacija u Grupi ”J” imala isti broj bodova sa Finskom, zbog sada boljeg međusobnog omjera (u Tampereu Finci pobijedili 2:0).

Prosinečki: Bh. tim je odigrao jako dobru utakmicu

Selektor bosanskohercegovačke fudbalske reprezentacije Robert Prosinečki rekao je na konferenciji za medije kako je bh. tim odigrao bolje od Finaca, javlja Anadolu Agency (AA).

“Odigrali smo jednu jako dobru utakmicu, mislim da smo u svim aspektima bili bolji od Finske, trkački smo bili izvanredni. Napravili smo lijep rezultat, imali smo neke šanse još, ali mislim da smo u globalu bili bolji. Moramo se spremati za dalje, sutra putujemo, igramo sa Grčkom. Ima još neke šanse da odemo direktno na EP. Ovo je bilo dobro jako. Vidjet ćemo da li su svi zdravi, kako smo fizički. Imamo neke udarce i vidjet ćemo večeras i sutra, pa ćemo odlučiti ko nastupa u Grčkoj. Momci su odigrali dobro i ako budemo tako trčali u Grčkoj, držali loptu cijelo vrijeme, onda BiH može biti opasna svakome”, rekao je Prosinečki.

Na pitanje da li su Kvržić i Hajrović “nova krv” potrebna bh. timu, Prosinečki je rekao kako ne može hvaliti pojedinačno igrače te da su svi dobro odigrali.

“Sigurno da smo dobilli dosta sa Kvržićem. Izet je dao doprinos veliki, odigrao je dobru utakmicu. Morao bih onda sve početi hvaliti, ali mislim da su svi stvarno odigrali odlično. Vezni red nam je bio dobar, odmah onda sve funkcionira. Mi nemamo izbora. Svaku utakmicu idemo na pobjedu, tako smo išli danas, tako ćemo i u Grčkoj ići. Imamo svježe krvi koja može pomoći u svemu. Vjerujem da će momci dati sve i u Grčkoj. Kako god da pričaju da ne igra prvi tim, sigurno da će sve dati da pobijede. Imaju i Grci ponos. Mogli smo imati probleme u kontri ili polukontri, računali smo na brže igrače. Imali smo i bolje utakmice od Grčke, gdje smo igrali prvo poluvrijeme dobro. Drugo poluvrijeme, penal i isključenje Pjanića, i tada smo pali. Sada nismo imali ništa takvo, bili smo spremni. Finci imaju svoj kvalitet, ali danas smo pogodili sa svime. I Grci će se htjeti dokazati. Mi moramo biti kao danas da bi uspjeli”, rekao je Prosinečki.

Prema riječima Prosinečkog, Edin Višća je dobio udarac u leđa.

“Višća je dobio udarac u leđa i vidjet ćemo kako će biti u narednih par dna. Vjerovatno će htjeti ići, ali probat ćemo da ga oporavimo”, rekao je Prosinečki i na pitanje novinara o željenom ishodu susreta Finska – Armenija dodao: “Imamo tri kola do kraja. Armenija vidi svoje šanse, poslije ovog poraza Finske oni vide svoju šansu da idu dalje, to neće biti laka utakmica za Fince. Bilo bi dobro da bude neriješeno u susretu Finske i Armenije.”

U finskom taboru razočarani

Selektor Finske Markku Kanerva rekao je kako su svi u finskom taboru razočarani.

“Vidjeli ste da smo svi razočarani, došli smo u BiH da osvojimo nešto. BiH je odlično igrala. Moramo osvojiti bodove protiv Armenije, imamo Lihtnenštajn kući i Grčku u gostima poslije. Fokusiramo se na Armeniju. Danas smo izgubili i bit će teško, tako da će susret protiv Armenije biti jako bitan. Nismo igrali na svom nivou od početka. Bosna i Hercegovina nas je pritisnula i tog se pritiska nismo riješili. Gubili smo loptu prelako, nismo mogli igrati našu igru. Drugi pogodak, da li je bilo igranja rukom ili ne, ne znam, to nije bio svakako odlučujući gol. Bosna i Hercegovina je igrala odlično i to je bio odlučujući faktor, bolje su igrali nego u Finskoj. Bilo je nekoliko novih imena i te izmjene su me iznenadile. Imali smo određene scenarije prije utakmice, i očekivao sam promjene”, rekao je Kanerva.

Italija se plasirala na Evropsko prvenstvo

Odigrane su utakmice sedmog kola kvalfiikacione Grupe J, prenosi Anadolu Agency (AA).

Nogometaši Italije plasirali su se na Evropsko prvenstvo večerašnjom pobjedom nad Grčkom. Italija je na rimskom Olimpicu dočekala selekciju Grčke, a Lihtenštajn je bio iznenađenje odigravši 1:1 s Armenijom.

Rezultati

Bosna i Hercegovina – Finska 4-1 (Hajrović 29, Pjanić 37-pen, 58, Hodžić 73/ Pohjanpalo 79)

Italija – Grčka 2-0 (Jorginho 63-pen, Bernardeschi 78)

Lihtenštajn – Armenija 1-1 (Yanik Frick 72/ Tigran Barseghyan 19 )