Političari, uozbiljite se, vratite narodu humor!

21.08.2014 12:00
 

Političari u BiH svojim postupcima i izjavama ubili su satiru. Međutim, ovdje se ne radi o tome da je ovdašnji režim eksplicitno zabranio zafrkanciju na vlastiti račun, niti je zvanično uvedena cenzura kojom bi bila pogođena ova književna i angažovana forma, piše Buka.

Naravno da vlasti promptno sankcionišu i najbenignije pokušaje šale ili bunta na svoj račun. Dokaz je jučerašnje privođenje Nikole Dronjka zbog grafita «Pakao je prazan, đavoli su ovdje» na zgradi SNSD-a u Laktašima. Dok je drugdje u svijetu grafit, prvobitno izraz bunta supkultura, odavno asimiliran u mejnstrim kulturu ili je čak po svjetskoj slavi i novčanoj vrijednosti u rangu sa remek djelima vrhunske umjetnosti (kao u slučaju Banksyja), čime je izgubio svoju subverzivnu snagu, naše vlasti tretiraju grafit kao ozbiljan prekršaj zbog kojeg se autori hapse i privode (barem je tako bilo u slučaju “Dronjak”). Dopuštam da bi jednako prošao i svako drugi da je, kao nesmotreni revolucionar Dronjak, praktično uhvaćen na djelu.

Sa Dronjkom je uhapšen i Mirko Komljenović Mirkan, stand-up komičar i član Antikulturnog teatar ‘Alija Sirotanović’ iz Banja Luke, jedne od rijetkih satiričnih pozorišnih trupa na ovim prostorima. Neki ih nazivaju i «Nadrealistima novog vremena». Ja ne bih išla tako daleko, ali im svakako treba odati priznanje što pokušavaju održati u životu ovu vrstu angažovane umjetnosti u veoma oštroj konkurenciji (nije kontradiktornost, objasniću dalje u tekstu).

I naravno da je stvorena takva atmosfera u kojoj se nesuđeni autori sami suzdržavaju od bilo kakve provokacije ove vrste. Kao što je Oliver Frljić rekao u nedavnom intervjuu za Buku, „ U našim društvima nije potrebna cenzura. Umjetnici uglavnom sami odustaju od svojih sloboda.“

Ali o cenzuri i autocenzuri nekom drugom prilikom, jer sam sigurna da sve to ne bi spriječilo da nagomilana frustracija i obilje inspiracije koje nudi naša bh. stvarnost sublimacijom pronađu negdje svoj izričaj, ako ne baš u književnoj formi, a ono barem u narodnom humoru. Oduvijek je smijeh bio najbolji lijek. Smijeh i humor, savjetuju stručnjaci, pomoći će vam da ostanete emocionalno zdravi, da zadržate pozitivan, optimističan stav u teškim situacijama. Ovakvo stanje, dakle, nije nimalo zdravo. Kada ste, na primjer, posljednji put čuli dobar vic na račun nekog od bh. političara ? Ne sjećate se!? To je zato što su oni nadmašili i maštu umjetnika i narodni smisao za humor. Bh. političari su, naprosto, više od vica. Čista transcendencija.

Oni su autori najridikuloznijih izjava i odluka, od neozbiljnih i vulgarnih do štetnih i opasnih. Otud hapšenje članova Antikulturnog teatra Alija Sirotanović možemo tumačiti i kao pokušaj eliminisanja konkurencije. Ali sumnjam da je o tome riječ. Naprosto, pripadnici bh. političke elite svojim su riječima i djelima učinili da je humor poput onog autora kultne Top liste nadrealista sasvim izlišan. Štaviše, naše društvo danas ŽIVI proročanski humor Top liste nadrealista. Potencijalni predmet sprdnje unaprijed je osujetio svaki pokušaj duhovitog osvrta na našu stvarnost, jer nijedna parodija ne bi bila smiješna kao njen predložak.

Zbog toga je među novinskim naslovima gotovo nemoguće prepoznati one satirične. Ali pored političara, kao glavnih protagonista većine vijesti, velike zasluge za ovakve novinske naslove idu, naravno, i medijima, koji su, valjda u goloj borbi za opstanak, pogubili orijentire na relaciji između režimskog novinarstva i opšteg srozavanja novinarskih standarda. Ako već ne možemo «ubiti glasnika» što je prenio nebuloznu izjavu ili štetnu odluku nekog funkcionera, možemo ga kriviti za nekritičko novinarstvo, zbog čega katastrofalno ponašanje naših političara prolazi bez osude javnosti i zbog čega i kod publike sve češće izostaje i najmanje podizanje obrve. Sve manje nas šokira ono što čujemo, što znači da je bh. eksperiment sa kuvanom žabom još malo pa uspio.

Takođe možemo kriviti medije za hibridnu vrstu vijesti u kojoj ne samo da nije „Čovjek ugrizao psa“, već nije čak ni „Pas ugrizao čovjeka“. Za takvu vrstu vijesti u novinarstvu, vjerujem, ne postoji ni kategorija. Ali budući da teorija uvijek kaska za praksom, možda će ova vrsta vijesti u budućnosti ući u udžbenike žurnalistike i to kao bh. patent. Takve ne-vijesti samo formom nalikuju vijestima, ali sadržinski su potpuno prazne i u tolikoj mjeri beznačajne da se njihovo postojanje može opravdati jedino namjerom autora da se našali s publikom. Primjere ćete naći među novinskim naslovima navedenim dalje u tekstu.

Zajedničkim snagama, dakle, bh. političari (ali i predstavnici međunarodne zajednice koji su prihvatili vladajući diskurs) i njihovi mediji svakodnevno stavljaju na kušnju našu moć prosuđivanja, servirajući nam vijesti-koje-to-nisu, a da, pak, jesu, onda bi spadale u rubriku pod nazivom „Šala-mala“.

Probajte, recimo, među sljedećim novinskim naslovima prepoznati satiričnu:

1. Monika Beluči dočekala Dodika

2. Sanja (supruga Igora Radojičića, prim. aut.) se pozdravila i ispričala sa koleginicama

3. Hil poručio Dodiku: Bavi se jogom

4. Bh. političari nakon 5 godina konačno usvojili odluku Sejdic-Finci

Zar nije potpuno nenormalno da je satiričan onaj naslov koji bi zdrav razum jedino prepoznao kao pravu vijest? Ako ste kojim slučajem u dilemi, u pitanju je posljednja vijest. Šta to govori o nama i društvu u kojem živimo i koliko dugo je potrebno biti izložen ovakvim vijestima, da bi na kraju nestao i onaj djelić sekunde u kojem se zapitamo da li je moguće da je nešto ozbiljna vijest, a ne šala? Kada ćemo, dakle, i konačno prestati razlikovati vic od zbilje?

Vjerujem da bi svaki analitičar diskursa, opremljen najsofisticiranijim naučnim metodama za dekonstrukciju manipulativnih strategija, ostao bespomoćan pred strategijama koje koriste naši političari i mediji koji im služe. Zapravo, nisam sigurna ni da se tu uopšte radi o svjesnoj strategiji manipulacije, a kamoli o kakvoj sofisticiranoj koju bi bilo potrebno dekonstruisati. Prije će biti da se i političari i mediji u BiH ponašaju sasvim transparentno i da po sopstvenom, krajnje nesofisticiranom nahođenju, oblikuju našu stvarnost, kako svojim banalnim diskursom, tako i bahatom i neodgovornom praksom.

Ovih dana Facebook testira oznaku za satirične sadržaje na internetu [satire] kojom će omogućiti publici da lakše razlikuju satirične članke od ostalih. Za domaće vijesti na bosanskohercegovačkim portalima trebalo bi uvesti oznaku [ali, ozbiljno] kako bi se preduprijedila naša zdravorazumska reakcija na većinu vijesti, a to je pomisao da nas neko zajeb…

(Danas.info/tekst preuzet s portala Buka/Autorica: Milica Plavšić)

[Otvori sve članke iz ove rubrike]

Najnovije iz rubrike!

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.