Tuzlanski kamerni orkestar koncertiranjem ispunio duše građana Tuzle

04.02.2013 14:07
 

Dugo se veći broj ljubitelja klasične muzike nije okupio na jednom mjestu kao u nedjelju uveče u Međunarodnoj galeriji portreta u Tuzli. Naime, u ovom hramu likovne umjetnosti upriličen je muzički događaj koji do sada baš i nije bio česta pojava u našem gradu, a riječ je o svečanom koncertu novoosnovanog Tuzlanskog kamernog orkestra.

Riječ je o gudačkom kamernom orkestru koji ima za cilj, između ostalog, jačanje tuzlanske kulturne scene. Prema riječima voditeljice ovog orkestra Nataše Kakeš, skupinu čini 13 muzičara različitih profila, među kojima su i mlada violinistica, inače učenica Osnovne muzičke škole u Tuzli Katarina Pavljašević i i oboistica Eleonore Loue-Freicher.

˝Imamo odlične violinistice iz Srednje muzičke škole, zatim doktore koji su se nekada bavili violinom, no promjenili su profesiju i to ih uopće ne sprečava da se vrate svojoj prvoj ljubavi – muzici. Tu su također i drugi muzičari koji su pristupili sa velikim entuzijazmom našem orkestru, a imamo i tuzlanske muzičare koji žive u Srbiji i Hrvatskoj, a koji su se veoma rado odazvali našem pozivu˝, istakla je Kakeš.

Značaj u Tuzlanskom kamernom orkestru prepoznali su i Općina Tuzla, kao i pomenuta Međunarodna galerija portreta. Prema riječima direktora ove ustanove Dženana Jusufovića, nakon više od 30 godina u Tuzli ponovo imamo jedan ovakav orkestar.

˝To je velika stvar, jer pored Sarajeva, Mostara, Zenice i Banjaluke mi smo se ponovo vratili i na taj dio kulturene scene. Ovo sada sigurno ne bi uspjeli da nije bilo tuzlanskih umjetnika, entuzijasta koji su se zajedno uključili u ovaj projekat. Ovo je od interesa grada, kantona pa i cijele države, jer tuzlanski muzičari su elita koja predstavlja naš grad i državu van njenih granica˝ naglasio je Jusufović, te dodao da ovaj orekstar treba biti jedno središte gdje će se skupljati muzičari.

Da je ovaj orkestar na koji je naš grad čekao više od tri decenije opravdao svoje postojanje, potvrdila je činjenica sa početka naše priče, a to je velika posjećenost u tuzlanskoj MGP. A da su članovi orekestra raspoloženi i za saradnju sa pripadnicima drugih grana umjetnosti, potvrđuje činjenica da je za idejnu tvorevinu loga i afiše bio zadužen priznati umjetnik Dejan Slavuljica.

(TIP/Foto: MGP Tuzla – Darko Zabuš)

[Otvori sve članke iz ove rubrike]

Najnovije iz rubrike!

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.