U Mihatovićima sa radom počelo prihvatilište za beskućnike

03.02.2012 13:13
 

Na inicijativu načelnika Općine Tuzla Jasmina Imamovića, zbog vremenskih nepogoda pokrenute su interventne aktivnosti na zbrinjavanju osoba koje, prema saznanjima PU Tuzla i Centra za socijalni rad Tuzla, trenutno nemaju krov nad glavom. Općina je putem Službe za stambene poslove i povratak obezbijedila smještaj u apartmanima u naselju Mihatovići, koji je od danas operativan.

Crveni križ općine Tuzla je obezbijedio dovoljan broj dušeka, ćebadi, pribora za jelo, pribora za ličnu higijenu, toplu odjeću i druge neophodne potrepštine, a u saradnji sa Narodnom kuhinjom obezbijedit će se i dostava toplih obroka za pomenuta lica. ˝Mi smo uspjeli u toku jučerašnjeg dana završiti sve operativne poslove oko logistike, tako da već je centar u funkciji. Po našim informacijama se radi o 10 poznatih beskućnika koji su identificirani. Mogući broj, naravno da je veći, i mi zbog toga obezbijeđujemo smještaj za 20 osoba. Najvažnije je da smo obezbijedili uslove da možemo to uraditi i to je veoma važno da javnost zna˝, rekao je pomoćnik Općinskog načelnika iz Službe za razvoj, poduzetništvo i društvene djelatnosti Safet Husanović.

Sedam osoba bez krova nad glavom

Prema podacima sa kojima raspolaže Centar za socijalni rad Tuzla, na području općine Tuzla trenutno ima sedam osoba koje nemaju stalni krov nad glavom.Prema riječima direktorice pomenutog centra Sonje Brčinović, od sedam osoba, nekoliko lica nije sa naše općine i nemaju mjesto prebivališta. ˝Kao takve mi ćemo, dok dođemo do saznanja sa kojih su općina, uputiti njima zahtjeve da preuzmu brigu o svojim stanovnicima, jer smo mi nadležni samo po mjestu prebivališta za građane općine Tuzla. Također, ima nekoliko lica koji su na neki drugi način uvedeni u neko od prava socijalne zaštite, tako da imamo i lica na tom spisku koji imaju obezbijeđenu stalnu novčanu pomoć, a također i lica čiju smo djecu smjestili u dom ili neku drugu vrstu smještaja˝, istakla je Brčinović, i dodala da su sva zastupljena lica, njima uglavnom poznata, a njihovom pojedinačnom obradom pokušat će se obezbijediti smještaj dok su prisutne ove niske temperature.

Kada se govori striktno podacima, odnosno broju koliko beskućnika ima na području naše općine, koordinator i analitičar PU Tuzla Edin Altumbabić, kazao je da se mora shvatiti da je riječ o živoj materiji. ˝Imamo lica koja stalno borave na području naše općine, kao i lica koja povremeno dolaze. Također, mi smo pri sačinjavanju ovih podataka koristili se podacima samo o licima koja su u pravom smislu beskućnici. Osim njih, također postoji jedna šira kategorija lica koja su u stanju socijalne potrebe, ali koja na neki način imaju adresu prebivališta i mogućnost da noć provedu van ulice˝, istakao je Altumbabić.

Beskućnici nekada i žrtve

On je također mišljenja i da se ovoj problematici mora pristupiti na multidisciplinarni način, s obzirom da se većina ovih lica, osim u stanju socijalne potrebe nalazi i u stanju potrebe za adekvatnom zdravstvenom, psihološkom, i svakom drugom njegom. ˝Ova lica PU su interesantna isključivo sa stanovišta građana, s obzirom da ta lica se nama pojavljuju u dvije različite uloge. Nekada kao izvršioci prekršaja ili nekih krivičnih djela, a na žalost nekada i kao žrtve˝, naglasio je Altumbabić.

˝Prihvatilište nije trajno rješenje˝

U ime Službe za stambene poslove Općine Tuzla Mišo Ajaz posebno je naglasio da prihvatilište za beskućnike u Mihatovićima ne predstavlja trajno rješenje, niti je pomeuta lokacija adekvatna za takvo nešto. ˝Za ljude koji nisu mentalno ugroženi može biti. Mi u ovom trenutku smo obezbijedili smještaj za osam ljudi, ali da vam kažem da mi možemo smjestiti i 30 ljudi. Problem se neće uopšte pojaviti kod nas da li smo mi u stanju da obezbijedimo tu logistiku. Mi ćemo to uraditi. Problem će se pojaviti onog trenutka kad se ti ljudi identifikuju i kada pokažu otpor da žive gore, jer su navikli da žive po hausterima, pijacama…Osnovno pitanje koje će se pojaviti, ja to očekujem, je da li će oni prihvatiti da odu gore. Oni neće gore imati ništa ni više, ni manje od onih ljudi koji su već korisnici apartmana u Mihatovićima˝, istakao je Ajaz. Na kraju, važno je istaći da su svesrdnu pomoć u realizaciji svega pomenutog pružili i Kantonalna Civilna zaštita TK, JKP ˝Komunalac˝ Tuzla, te Profesionalna vatrogasna brigada Tuzla.

(TIP/A.K.)

[Otvori sve članke iz ove rubrike]

Najnovije iz rubrike!

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.