Košarkašice tuzlanskog Jedinstva pobjednice Kupa BiH

06.03.2010 21:19

Pobjedom nad favorizovanom ekipom sarajevskog Željezničara rezultatom 77:67, Tuzlanke su ostvarile potajna nadanja i očekivanja – osvojile su Kup BiH. Utakmica je igrana u Mejdanu pred oko 1.500 gledalaca. Tokom utakmice Tuzlankama nije išlo sjajno, a u jednom trenutku su košarkašice Željezničara imale prednost od čak 13 poena.

To nije obeshrabrilo košarkašice Jedinstva i zatamnilo im stazu do trofeja. Odbrana Jedinstva funkcionisala je besprijekorno, a sjajno su odigrale Jesicca Starling sa 24, Martina Zubak sa 20, te Tina Periša sa 13 ubačenih poena, dok je najefikasnija igračica na utakmici bila Ana Baletić iz ekipe Željezničara koja je postigla 29 poena.

Suze radosnice nije krila kapitenka Jedinstva Tina Periša. “Sretna sam, drago mi je što smo se domogle trofeja. Mi smo znale nakon sinoćnje pobjede nad Čelikom da ćemo savladati Željezničar. Ovo je prvi trofej ove sezone, sada idemo dalje, okrećemo se prvenstvu”, izjavila je Tina Periša.

Početak utakmice pripao je Sarajkama koje su se brzo odvojile na 10 poena prednosti, zahvaljujući Ani Baletić rezultat je glasio 12-2 u korist Željezničara. Odmicanjem utakmice Željezničar je povećavao svoju prednost koja je u jednom trenutku iznosila i visokih 13 razlike odnosno 32-19. Gošće su imale vodstvo sve do kraja posljednje četvrtine. Do kraja prvog poluvremena Tuzlanke su minimizirale prednost Željezničara, te se na poluvrijeme otišlo rezultatom 30-37. Nastavak utakmice bilježi bolj unagažovanost domaće ekipe, pa su sredinom trećeg dijela  poravnale rezultat na 43-43. Tada se košarkašice Željezničara angažuju više, pa su kraj treće četvrtine okončale u svoju korist 56-52. U zadnjoj četvrtini Jedinstvo dolazi do prvog vodstva na utakmici. Neizvjesnot je trajala sve do 4 minute pred kraj.

(TIP/Foto:sportin.ba)