Sloboda bolja od Željezničara

28.02.2009 18:44

Fudbaleri Slobode zasluženom pobjedom su otvorili drugi dio prvenstva u Premier ligi Bosne i Hercegovine. Pred prepunim tribinama stadiona Tušanj, savladan je sarajevski Željezničar sa 1:0. Jedini pogodak je djelo štopera gostiju Cocalića, koji je nesmotreno intervenisao u 18. minuti, nakon što je Elmir Kuduzović ubacio loptu u šesneasterac Željezničara.

Narednu priliku bilježimo u 39. minuti, kada se Memišević nije snašao u kaznenom prostoru Slobode. U 44. minuti gosti ostaju sa igračem manje. Prilikom izvođenja slobodnog udarca za Željezničar, Memišević je u šesnaestercu udario odbrambenog igrača Slobode Prodanovića, i dobio drugi žuti karton. Nastavak susreta donosi malo opuštanje u domaćem timu. Bilježimo pokušaj Elmira Kuduzovića u u 47. minuti, kada sa oko trideset metara, iz slobodnog udarca, prijeti Šehiću.

Priliku za povećanje vodstva Slobode, imao je Jahić, kada na povratnu loptu Okanovića sa ruba šesnaesterca šuta u golmana gostiju. Dvije minute kasnije, u prilici je i kapiten Sarajlić, kada zbog svoje neodlučnosti, sa peterca šuta pored desne stative Željezničara. Trener Slobode Sakib Malkočević zadovoljan je pobjedom, zalaganjem i disciplinom svojih igrača.

„Očekivao sam ovakvu tešku utakmicu na otvaranju sezone. Mi smo igrali pod imperativom pobjede. Krenuli smo u prvih pola sata jako dobro, i na vrijeme postigli pogodak. U drugom dijelu utakmice smo rano počeli utakmicu privoditi kraju, jer nismo htjeli da rizikujemo. Željezničar je i ako sa deset igrača, cijelo drugo poluvirjeme dobro stajao na terenu. Možda smo tada trebali riješiti utakmicu, ali na kraju tri boda su najvažnija”, kazao je Malkočević.

„Čestitao bih Slobodi. Zbog povreda i kartona smo imali smo problema sa sastavom, a Bešlija je nastupio „rovit”. Sama utakmica je bila derbi u pravom smislu. Međutim izostala je naša igra i šanse iz kojih bi izjednačili. Smatram da je suđenje bilo „domaćinsko”, jer po meni drugi žuti karton za Memiševića je bio prestrog, a to je sigurno presudilo utakmicu”, kazao je pomoćni trener Željezničara Haris Alihidžić.

Tuzlanski premijerligaš se nakon ove pobjede nalazi na trećoj poziciji sa 27 bodova, koliko imaju i Laktaši na četvrtoj poziciji. Susret Sloboda – Željezničar počeo je minutom šutnje za preminulog direktora UKC-a Tuzla Nedreta Mujkanovića i navijača Slobode Mensura Bajrića, koji je nedavno poginuo u saobraćajnoj nesreći.

U ostalim susretima 16. kola Premier lige Bosne i Hercegovine postignuti su sledeći rezultati: Sarajevo – Čelik 1:0 ; Sloboda – Željezničar 1:0; Borac – Zrinjski 1:2; Leotar – Orašje 1:0; Travnik – Posušje 3:2; Zvijezda – Modriča M. 3:2; Velež – Laktaši 1:0. Susret između Širokog Brijega i Slavije igra se od 20 sati, uz direktan TV prenos na BHT.